У Карпатах створять добровільну рятувальну службу

Професійні і громадські гірські рятувальники, представники державних служб з надзвичайних ситуацій Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської, Чернівецької областей, волонтери та члени громадських організацій, спортивних і туристичних клубів України; інструктори з водного та лижного туризму об’єдналися під час інавгураційної конференції проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» на одному майданчику задля співпраці в опрацюванні механізму залучення волонтерів для пошуку та порятунку людей в Карпатах, опираючись на досвід польських колег з Гірського добровільного загону рятування Група Криніцка (GOPR).

Захід відбувся 27 лютого 2020 року в м. Івано-Франківську.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся начальник Управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації Володимир Стебницький, котрий акцентував увагу на важливості даного проєкту, враховуючи туристичну привабливість Івано-Франківської області та зростання кількості активних туристів у регіоні. Про необхідність співпраці, актуальність теми безпеки в Карпатах, під час свого виступу, зазначив і перший заступник начальника Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Ігор Оксентюк.

Під час конференції менеджер проєкту Любов Горбацьо ознайомила присутніх із основними завданнями, цілями та заходами проєкту і запросила усіх небайдужих до активної участі.

«Одним із заходів проєкту є створення та облаштування регіональних громадських навчальних центрів для гірських рятувальників. Діяльність таких центрів допоможе навчати волонтерів і підвищувати кваліфікацію вже існуючих гірських рятувальників. Окрім того, в рамках проєкту заплановано проведення восьми спільних навчань гірських рятувальників», - розповіла Любов Горбацьо.

«Якщо ми подивимося на ситуацію в Україні, то побачимо, що в останні роки відбувається зростання кількості людей, що йдуть в гори. Щороку Карпати відвідують близько 4 млн туристів, щороку в Карпатах губляться люди, щороку маємо 2-3 летальних випадки. Проблема полягає в тому, що нашим рятувальникам із теперішнім матеріальним забезпеченням та нормативною базою важко оперативно і якісно реагувати на всі форс-мажорні ситуації. Щоб не зростала кількість нещасних випадків, потрібно розвивати рятувальну службу, виводити її роботу на вищий рівень. Вихід є - створити Карпатську добровільну рятувальну службу. Аналогом є польський «GOPR», де під керівництвом працівників державної служби працюють волонтери, - зазначив Олег Ковтун, Голова правління ГО «Гірський рятувальний центр».

Сьогодні державні гірські пошуково-рятувальні служби в Україні належать до Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДДНС). ДДНС може залучати органи місцевого самоврядування та громадські організації до подолання наслідків надзвичайних ситуацій, але нормативно-правова база щодо участі громадських організацій, волонтерів у надзвичайних ситуаціях і пошукових роботах в Україні недосконала. Особливості гірських пошуково-рятувальних робіт вимагають нових підходів та можливостей. Впровадження досвіду ЄС, зокрема Польщі, реформування рятувальної служби в горах в Україні, створення нових структур, що забезпечують безпеку, можливе завдяки підтримці Європейського Союзу, оскільки проєктом «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» передбачено підвищення кваліфікації та технічних можливостей громадських гірських рятувальних команд за допомогою спільних навчальних програм і семінарів з обміну досвідом, створення мобільного додатку та інноваційних ІКТ.

«Життя - це найцінніше, що є у суспільстві. Тільки це повинно не просто декларуватися, а підтримуватися справою, - зазначив Михайло Косило директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, який є партнером проєкту.

Участь у конференції взяли польські колеги з Гірського Добровільного Загону Рятування (GOPR). Система гірських рятувальників у Польщі опирається на волонтерів. До неї залучено близько 1300 працівників і лише 100 з них працюють на платній основі. Саме цей підхід, в рамках проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа», ми плануємо передати колегам з України, - розповів Томаш Влох, координатор проєкту від Гірського Добровільного Загону Рятування Група Криніцка (GOPR).

 

Довідкова інформація:

Проєкт «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» стосується питань особистої безпеки місцевого населення (до 4 млн) і туристів Карпатського регіону. Щорічно в регіон з туристичною метою прибуває понад 4 мільйони людей. Піші походи, мандрівки на велосипедах, рафтинг на байдарках стають все більш популярними. Недотримання правил безпеки в горах, зміна погодних умов, недостатнє покриття телефонних мереж призводять до надзвичайних ситуацій, пов’язаних із пошуком та рятуванням людей. Мережа підготовлених громадських пошуково-рятувальних груп у Карпатах, оснащена необхідним обладнанням, слугуватиме для подолання загальних проблем та швидкого реагування на надзвичайні ситуації; підвищення безпеки на всій території Карпатського регіону.

Ініціаторами проєкту є ГО «Асоціація гірських провідників «Ровінь» (Львівська область, Україна) у партнерстві з ГО «Гірський рятувальний центр» (Івано-Франківська область), Івано-Франківським обласним державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді (Івано-Франківська область) та Гірським Добровільним Загоном Рятування Група Криніцка (Республіка Польща).

Фейсбук-сторінка проєкту:

www.facebook.com/Project-SWIFT-Carpathian-search-rescue-network-109820947201114.