В області створять Карпатську дорогу смаку

Сьогодні в Івано-Франківську відбувся семінар-практикум на тему «Карпатська Дорога Смаку як інструмент розвитку сільських територій» у рамках реалізації проєкту ЄС "Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні". 

Головними модераторами заходу виступили представники експертної групи Проєкту:

Олена Мотузенко, національний експерт з географічних зазначень та гарантованих традиційних особливостей продуктів харчування, експерт з питань еногастрономічного туризму;

Ганна Антонюк, національний експерт з питань географічних зазначень продуктів харчування на заході України;

Тарас Антонюк, національний експерт з питань розвитку сільських територій у Карпатському регіоні.

Учасниками заходу стали представники органів, влади, бізнесу, науковці та виробники екопродукції. 

У рамках семінару-практикуму відбулись презентації про гастрономічні маршрути як інструмент розвитку сільських територій; досвід фермерських господарств об'єднання "Смак Українських Карпат"; партнерство громад, бізнесу, влади та організацій міжнародної технічної допомоги у формуванні та розвитку регіонального гастрономічного маршруту.

Учасники обговорили дорожню карту реєстрації географічного зазначення "Гуцульська коров'яча бриндза" і напрацювали попередній проєкт гастрономічного маршруту "Карпатська дорога смаку Івано-Франківщини".

Довідково.

Завданням проєкту ЄС "Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні" є впровадження географічних зазначень у сегменті виноробства та виробництва локальних продуктів на всій території України, а кінцевою метою - сприяння розвитку сільських територій в Україні, завдяки підвищенню конкурентоспроможності місцевих виробників, диверсифікації виробництва та розвитку туризму на сільських територіях. Проєкт ЄС підтримав і розвиток гастрономічного туризму, який є потужним світовим трендом (у світі щорічні надходження від гастрономічного туризму сягають 150 млрд дол. США).

«Гастрономічні маршрути» - інноваційний для України туристичний продукт, з високим потенціалом сприяння розвитку сільських територій: через підтримку виробників традиційних продуктів, збереження біорозмаїття та культурної спадщини місцевих спільнот, шляхом інтегрованого розвитку агровиробництва та туризму, що забезпечує диверсифікацію виробничої діяльності в сільській місцевості і залучення додаткових фінансових надходжень від туристів та інвесторів. Ґрунтуючись на міжнародному досвіді, організовані гастрономічні маршрути поділяються на декілька типів: «Дороги Вина», «Дороги Смаку», «Дороги Вина та Смаку». Вони виступають інструментами для створення та комерціалізації еногастрономічних маршрутів в якості туристичної пропозиції дестинацій. Система Доріг вина та смаку - це комплексний туристичний продукт, який поєднує найкращі еногастрономічні та туристичні послуги регіону та сприяє збереженню та просуванню природної, історико-культурної та гастрономічної спадщини. Саме такий досвід розбудови еногастрономічного туризму експертна група проекту втілює в Україні. Першим пілотним регіоном впровадження такої системи стала Одеська область.

У 2020 році запланована реплікація досвіду створення Доріг вина та смаку Одеської області на інші регіони України, в першу чергу тих, в яких є  продукція, яку Проєкт супроводжує на набуття статусу «продукції з географічним зазначенням». Розпочато створення Закарпатської Дороги Вина та Смаку. Також Проєкт розглядає можливість створення Карпатської Дороги Смаку (Буковинської та  Івано-Франківської дестинацій) і Херсонської Дороги Вина та Смаку. 

Триває робота над створенням єдиного всеукраїнського інтернет-порталу «Дороги вина та смаку України», який міститиме інформацію про створені за європейськими стандартами еногастрономічні маршрути та їх учасників-виробників локальної традиційної продукції, які готові відкрити свої підприємства для відвідування туристами та надавати якісні туристичні еногастрономічні послуги.

Отже, кожен  потенційний турист зможе вибрати собі напрямок подорожі та скласти до неї винно-гастрономічну чи гастрономічну карту відповідно до смаку, а також отримати гарантію харчової безпеки на маршруті. Популяризація гастрономічного туризму сприятиме збільшенню туристичних потоків на сільські території, підвищенню попиту на місцеву продукцію та збереженню гастрономічної спадщини України.