Галицький замок


Розташування:
м. Галич
Координати GPS: 49.121767  24.730453

Галицький замок споруджено в середині ХІV ст. Однак його попередника вперше згадують 1114 р. як укріплену цитадель. Археологи вважають, що спочатку це була дерев’яна споруда, яка згодом переросла у замок галицьких князів (ХІІ-ХІV ст.).

Про те, хто і коли знищив княжий дерев’яний замок невідомо. Відбудова замку, як оборонного форпосту Галицького староства, розпочалася у середині ХІV ст., після того, як Галичина і Західна Волинь відійшли до Польщі. Одні історичні джерела приписують будівництво дерев’яно-земляного замку Казимирові Великому, інші стверджують, що твердиню спорудив волинський воєвода Любарт у 1350-1352 рр. У кожному разі відомо, що Галицький замок відбудовували майже ціле сторіччя і з кінця ХІV до ХV ст. він був одним із найбільших в Галичині. 

Упродовж XV-XVI ст. фортецю неодноразово намагались захопити волохи, українці, татари. Наприкінці XVI ст. замок згорів. На його місці звели наближений до трикутника замок з пісковику та цегли. З 1590 по 1633 рік на Галич 29 разів нападали татари і турки, найбільш руйнівними були напади 1594, 1612, 1624 років. Після неодноразових спустошень і руйнувань необхідно було відновлювати і ремонтувати замкові будівлі. У XVII ст. це зробив староста Анджей Потоцький. План реконструкції розробив італійський інженер, офіцер піхоти коронного війська Франсуа Корразіні.

Наступного удару зазнав замок під час турецько-польської війни у 1676 р., коли його захопили війська Ібрагім-паші, турки пограбували і висадили у повітря частину оборонних стін та веж. Згодом замок відбудували, але через розбудову нового міста-фортеці Станіславова галицька твердиня поступово втратила своє оборонне значення і запустіла. Згідно з розпорядженням губернатора 1767 р. частину вцілілих мурів розібрали, а матеріал використали для будівництва міста біля пристані. 

До наших днів від замку кінця XVI ст. дійшли руїни мурів 5-гранної наріжної (західної) башти на рівні другого ярусу, рештки оборонної стіни з бійницями. На території збереглися численні підвальні приміщення.

http://davniyhalych.com.ua