Церква Успіння Пресвятої Богородиці у Погоні


Розташування:
с. Погоня, Тисменицька ТГ 
Координати GPS : 48.88394547 24.88821793

Село Погоня - неповторний куточок на Прикарпатті, який має свою багату тисячолітню історію. Ця місцевість прославилася ще за часів Данила Галицького своєю святістю, а в ХVІІ ст. на місці чудотворних об’явлень Матері Божої виник монастир.

За час комуністичного режиму майже всі будівлі монастиря були знищені, а церква спалена. Тільки на початку 90-х років ХХ ст. відновлено духовне значення цього святого місця. За 10 років побудовано каплицю на чудотворному джерелі, церкву, відновлено монастирський цвинтар і хресну дорогу.

Сьогодні тут розташований монастир Успіння Матері Божої чину Святого Василія Великого, який має статус відпустового місця рівня Гошева і Зарваниці.

Навесні 2001 року в Погоні було віднайдено ікону, яку вважають оригіналом чудотворного образу Погонянської Богоматері. Погонянська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці прославилася завдяки численним чудам, що діялися і трапляються дотепер. Перші письмові згадки про чудотворну ікону Матері Божої записані в монастирській хроніці й датуються першою половиною ХVІІ ст. Згідно з відомостями літопису, в знак вдячності за ласки і чудеса зцілення, отримані при іконі Пречистої Діви Марії, на пожертви шляхтянок Іванни Велигорської з Потоцьких та Софії Загвойської з Угринських у 1736 р. в обителі було збудовано нову церкву Успіня Пресвятої Богородиці. Ікона Матері Божої в с. Погоня прославилася і пізніше численними чудами. На основі рішення Духовної комісії єпископ Атанасій Шептицький оголосив цю ікону "благодатною", тобто чудотворною.

9 червня 1908 року Папа Пій Х своїм декретом наділив головний престіл монастирського храму Успіня Пресвятої Богородиці привілеєм чотирьох відпустів щороку.

Після ліквідації у 1946 р. комуністичною владою цієї василіанської чернечої обителі, значну частину майна монастирської церкви, яку зруйнували у 1950 р., в тому числі й чудотворну ікону на прохання вірних було перенесено до парафіяльної церкви с. Пшеничники біля Погоні.

У 1992 р. чудотворну ікону було передано до новозбудованої каплиці на території василіанського монастиря в с. Погоня. Після реставрації, 27 червня 2001 року ікону благословив Святіший Отець Іван-Павло ІІ під час апостольської подорожі Україною.

На свята та й у будні сюди приходять десятки, сотні, а інколи й тисячі паломників, що моляться перед чудотворним образом та просять у Матері Божої допомоги. 

http://pohonia.in.ua

https://www.facebook.com/Monastyr.Pohonia/