Руїни замку Яблоновського у Маріямполі


Розташування:
с. Маріямпіль, Дубовецька ТГ
Координати GPS: 49.027780 24.850015

У 1691 р. коронний гетьман Станіслав Ян Яблоновський зводить на високому березі Дністра мурований замок та привозить до містечка Чудодійний Образ Богоматері, який супроводжував його у битвах з турками і татарами під Хотином у 1673 р., Журавном у 1676 р., Віднем у 1683 рр. Вважалось, що ікона приносила удачу в військових сутичках і боях. Власне завдяки образу місто і отримало свою нову назву - Маріямпіль («місто Марії»).

Цей замок став головним ядром у ланці укріплень збудованих гетьманом над Дністром, особливо після того, коли у 1672 р. під ударом турків впала могутня твердиня Поділля - Кам’янець-Подільський замок.

Замок був прямокутним в плані з бастіонами по кутах. Всередину споруди можна було потрапити через підйомний міст і браму в північній стіні. З півдня і південного сходу твердиню оточував рів, а з інших були дуже круті і високі береги Дністра. У 1817-1819 рр. за наказом австрійської влади твердиню розібрали, а з вивільненого будівельного матеріалу у 1820-х роках на території замку Яблоновські звели палац, який зазнав великих руйнувань у роки Першої світової війни.

Сьогодні збереглися обидві в'їзні вежі й фрагменти східної оборонної стіни з в'їзною аркою й частиною оборонного рову. Також частково збереглися і північні оборонні мури із залишками палацових підвальних приміщень, що мають склепінчасті перекриття.

На схід від замку у 1690 р. Яблоновськими було закладено парк, який вважається найстарішим дендрологічним парком на Прикарпатті.