Покровський катедральний собор ("Вірменська" церква)


Розташування:
вул. Вірменська, 6, м. Івано-Франківськ
Координати GPS: 48.92279816 24.71189499

За ініціативи вірменського братства протягом 1742-1762 рр. у Станиславові (сьогодні - Івано-Франківськ) споруджений величавий кам’яний костел у стилі пізнього бароко. Його було освячено 22 серпня 1763 р. архієпископом Я. Августиновичем під назвою Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії.

У 1868 р. після великої пожежі в місті збереглися тільки стіни костелу. Були пошкоджені настінні розписи роботи польського художника Я. Солецького, прикраси інтер’єру з алебастру, різьблені вівтарі, станковий живопис.

Після реставрації 1869 р. будівля дещо змінила свій зовнішній вигляд. Зникла башта, яка вінчала дах, дві круглі вежі, що обрамлюють головний фасад, стали нижчими, а їх барочні завершення замінили простими дзвоноподібними куполами. Замість ряду півциркульних вікон з’явилися прямокутні, усунено їх барочне обрамлення.

У 1919-1930 рр. тривало ще одне оновлення костелу. Зокрема був реконструйований портал, поставлена мурована огорожа з брамами за проектом архітектора С. Треля, відновлені фрески Я. Солецького.

Храм упродовж століть славився чудотворним образом Пречистої Діви Марії, що походив із ХVІІ ст. Образ Божої Матері Ласкавої, копія Ченстоховської (Белзької) ікони. Після Другої світової війни ополячені вірмени виїхали до Польщі, взявши із собою чудотворну ікону Богоматері. Нині вона перебуває у м. Гданську, в костелі Петра і Петра, а копія цієї ікони знаходиться на щипці церкви.

У 1946 р. у часи СРСР влада передала храм Російській Православній церкві, а за два роки пристосувала будівлю під майстерні художників та скульпторів. З 1971 р. після реставрації костел використовувався як Музей історії релігії та атеїзму. З 1990 р. приміщення пристосували до потреб православної церкви - встановлено іконостас, з’явились нові розписи, ікони. З 1992 р. - це Покровський катедральний собор Української Автокефальної Православної Церкви, нині ПЦУ.

Пам’ятка архітектури національного значення.