У 2022 р. Івано-Франківську область відвідало 4 млн осіб

Фото Україна Інкогніта

Департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації інформує про особливості потоків короткотермінової відвідуваності Івано-Франківської області у 2022 році на основі аналізу даних мобільності груп абонентів телекомунікаційного оператора «Київстар».

У 2022 р. Прикарпаття відвідало 4.4 млн абонентів з 23 областей України, з них – 2.6 млн короткотермінових відвідувачів (облікована тривалість перебування: 2-7 дні) та 1.8 млн одноденних відвідувачів (облікована тривалість перебування: до 24 годин).

У порівнянні з 2021 р. гостьовий потік короткотермінових відвідувачів не змінився, однак на 14% зросла кількість осіб тривалого перебування (облікована тривалість перебування: понад 7 дні). Серед цих людей очевидним трендом є міграція внутрішніх переселенців.

Розподіл тривалості перебування/відпочинку короткотермінових відвідувачів: 40% – 1 день, 36% – 2-3 дні, 23% – 4-7 дні.

Найчастіше Івано-Франківську область минулого року українці відвідували взимку – 0,8 млн осіб (позаминулого року було влітку – 0.95 млн осіб).

Найбільше короткотермінових відвідувачів у 2022 році приїздили із Львівської (22%), Чернівецької (16%), Тернопільської (15%), Київської з м. Київ (14%) областей (облікована тривалість перебування: від 12 годин до 7 днів).

До першої десятки регіонів з найбільшою чисельністю відвідувачів Прикарпаття увійшли також Закарпатська, Хмельницька, Дніпропетровська Вінницька, Рівненська, Одеська області.

Водночас найбільший приріст короткотермінових відвідувачів відбувся з прифронтових областей – Донецької, Харківської, Запорізької.

Дані в’їзду мешканців обласних центрів засвідчили, що Івано-Франківщину найчастіше відвідували львів’яни – майже 270 тис. осіб (це 46% гостьового потоку Львівської області), кияни – майже 240 тис. осіб (65% гостьового потоку Київської області), чернівчани – понад 145 тис. осіб (35% гостьового потоку Чернівецької області), тернополяни – понад 195 тис. осіб (26% гостьового потоку Тернопільської області).

Серед обласних центрів найбільша частка гостей Прикарпаття у структурі загальнорегіональних показників гостьової мобільності належить таким містам: Запоріжжя – 73%, Харків – 72%, Київ – 65%, Одеса – 64%.

Примітка. Після скасування подання інформації про одноденних відвідувачів у статистичній формі звітності «№ 1-туризм» облік туристичних потоків на основі офіційних даних державної статистики став неможливим. З 2020 р. для вирахування кількості туристів і екскурсантів, які відвідали область упродовж календарного року, було вирішено експериментально використовувати дані мобільності абонентів у якості індикатора екстраполяційного тренду.

Таким чином, кількість туристів і екскурсантів, які відвідали область у 2022 році, становить – розрахунково – понад 2.3 млн осіб.

Мобільність потоків населення України у 2022 році – особлива. Внаслідок об’єктивних обставин, спричинених війною, західні області України стали транзитною територією тимчасового/тривалого прихистку внутрішньо переміщених осіб, частина з них стали «вимушеними» туристами на території Івано-Франківської області, адже тривало мешкала і віддалено працювала (поєднуючи роботу з відпочинком) у закладах тимчасового розміщення (готелі, котеджі, садиби тощо), оплачуючи проживання – як результат, маємо значне зростання показника надходжень туристичного збору: з 10,4 млн у 2021 р. до 17,9 млн грн у 2022 році.

Наше технічне завдання обліку мобільності абонентів традиційно обмежувалось виокремленням короткотермінових відвідувачів (до 7 днів перебування), відповідно отримані дані не корелюються з кількістю відвідувачів Івано-Франківської області, адже тогоріч тривалість їх перебування була нестандартною. Чи були серед вимушених переселенців (які не мали офіційного статусу внутрішньо переміщених осіб (відповідно до законодавства України ВПО не сплачують туристичний збір) туристи? Так, тому що за методикою ЮНВТО турист – особа, яка перебуває за межами свого постійного місця проживання понад 24 години до 1 року. Чи були серед вимушених переселенців не туристи? Так, звичайно, бо туристи мають визначені цілі подорожі і вона аж ніяк не пов’язані із переміщеннями, пов’язаними з воєнними діями.

Агресія росії проти України призвела до масових внутрішніх міграцій населення всередині країни. Зокрема, частка гостьових абонентів «Київстар» у лютому та березні 2022 року зросла на 43% порівняно з 2021 роком. Через Івано-Франківську область переміщувались у лютому понад 300 тис. осіб, у березні – майже 200 тис. осіб (при цьому наведені цифри тільки одного оператора зв’язку).

Мобільність у розрізі місяців засвідчує пік росту гостьового потоку з тривалим перебуванням в Івано-Франківській області у березні 2022 р. Це яскравий відбиток повномасштабного вторгнення росії у лютому 2022 р. У березні 2022 р. в рази зросла кількість гостьових абонентів з Донецької, Харківської, Чернігівської, Миколаївської, Запорізької та інших областей. Очевидно, що це вимушені переселенці, які рятували свої життя від російської агресії.

Водночас у 2022 р. простежується підвищена транзитність потоків через Прикарпаття.

З огляду на вищенаведені зауваження, на жаль, розрахувати кількість туристів і екскурсантів, які відвідали Івано-Франківську область у 2022 р., без додаткових інструментів або зміни технічного завдання неможливо. Відтак, ми констатуємо, що відвідувачів (туристів і екскурсантів) було більше 2,3 млн, але настільки більше невідомо.