"Бойківські вечорниці"


Якщо вас манять зимові краєвиди Карпат і ви бажаєте погостювати у бойків, то ласкаво запрошуємо у зимовий дводенний тур від кластеру сільського туризму «Бойківський колорит».

День 1.

Зустріч групи у м. Івано-Франківськ. Трансфер.

Поселення в садибі у с. Старий Мізунь Долинського району. Відвідування Центру спадщини Вигодської вузькоколійки, де гостям, насамперед, пропонують переглянути інтерактивну експозицію, що розповідає про місцеву природу, зокрема лісову екосистему Карпат, місцеву історію - розвиток лісової та деревообробної промисловості довкола Вигоди, виникнення Вигодської вузькоколійки, етнографію, народні ремесла тощо.

Відвідувачі відкриють для себе численні інтерактивні ігри та інсталяції як для дорослих, так і для дітей, зокрема реалістичний паротяг, на якому можна майже по-справжньому проїхатися давнім маршрутом Вигодської вузькоколійки. Далі на гостей очікує прогулянка Вигодою - "Алея казок", "Набережна", час для фотосесії.

Відвідування мануфактури "Карпатський колорит". Мануфактура - це еко-крамниця, в якій продаються крафтові продукти та вироби ручної роботи місцевих виробників. Тут пропонуються майстер-класи старовинних бойківських ремесел (сіноплетіння, соломоплетіння, ляльки-мотанки та ін.). Коротка екскурсія торговим залом, де вам буде запропоновано скуштувати варення з чорної бузини, аронії, калини, цукати з буряка та моркви, соленики, фітомеди, пастила, плодові та трав’яні чаї.

Переїзд до еко-садиби. Тут проводяться майстер-класи приготування старовинних страв: бульбяні пироги, "жєлізний" борщ, бойківський борщ-бурачки, токан, чир, зупа грибова. Газдиня розповідає історії з життя родини, які оповідав їй батько, про життя та побут бойків.

Переїзд до с. Новошин. Відвідування хати-музею "Бойківські світанки". Сільська хата, якій понад 200 років, відновлена за розповідями старожилів. У садибі є бойківський одяг, вік якого більше 100 років. Господиня пригощає старовинними бойківськими стравами і домашнім хлібом на заквасці, печеним на дровах. Іванна є внучкою мольфарів, в дитинстві вона збирала з ними трави і зараз сама є травницею. Захоплюючі оповіді про старовинні звичаї, які вона бачила в дитинстві, заворожують. Екскурсія домівкою, демонстрація старовинного ремесла, майстер-клас по прядінню лляної нитки, вишивання та ін. Вечеря і вечорниці з живою музикою та танцями.   

Повернення в садибу на ночівлю у с. Старий Мізунь.

 

День 2.

Переїзд до с. Пациків. Відвідування Церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці.

Історія української церкви у Пацикові починається у язичницькі часи. Тут жили жерці Перуна та Стрибога, а з приходом християнства - близько 12-ти ченців на горі Чернеча Яма. Там досі видніються входи у древні келії. Легенди розповідають, що підземні тунелі з’єднані з центральною святинею (сьогодні це православна церква у Пацикові) та горою Монастирище у с. Старий Мізунь. Згодом храмовий комплекс розформували, а на місці старої церкви постала новий храм. Її збудував у 1691 р. козак Андрій Жураковський. Без істотних змін у вигляді церква існує досі, хоч і була модернізована на початку 2000-х. Фантастичне низьке склепіння, фреска з козаком, напис старовинною українською мовою та розкішний краєвид на пасма місцевих гір заворожують. Вирушайте до місцевої церкви рано-вранці або надвечірок, коли між Карпатами пливе ліниве оранжеве сонце, а між селами блукає перина туману.

Переїзд до м. Долина. Екскурсія краєзнавчим музеєм Тетяни і Омеляна Антоновичів "Бойківщина". Це один з наймолодших музеїв на території карпатського регіону. Серед матеріалів експозиції - цікаві археологічні знахідки, знаряддя праці та побуту минулих часів, бойківський одяг і вишивка. У музеї є документи, що висвітлюють різні події з історії краю, стародруки, твори образотворчого, народного та сакрального мистецтва. Безперечними «родзинками» музею є реконструкція бойківської хати - типової бойківської оселі; писанки, вишиті кольоровими нитками; колекція ляльок та сакральні пам'ятки XVI-XVIII століть.

Відвідування музею-криївки повстанської звитяги, яка розташована в Народному домі "Просвіта". Збудований музей у вигляді бункера. Тут діють експозиції з побуту воїнів УПА, а саме: костюми вояків УПА, бойківські жіночі костюми, дерев’яні макети зброї та інші.

Переїзд у с. Шевченкове. Екскурсія еко-фермою "Вікінги Карпат". Це "зоопарк" рідкісних на Україні свійських тварин, в якому є можливість контактного спілкування з німецькими спортивними конями; козами  та вівцями різних порід. Господарі пригощають десертами з козячого молока і сиру.

Катання на конях та вільний час.

Екскурсія на кузню. Володимир Гавриш - коваль в династії демонструє старовинне бойківське ремесло - горно з шкіряним міхом. В кузні є невеличкий музей старовинних кованих предметів вжитку села Велдіж (стара назва села Шевченкове). Коваль пропонує кувати предмети з заліза (кожен відвідувач може викувати свою монету "сам кую своє щастя"). Екскурсія старовинною кузнею, квест по назвах старовинних побутових кованих предметів, частування трав’яним чаєм та фруктовим вином власного виробництва.

Вільний час. Повернення.