"Верховина – серце Гуцульщини"


За традиціями, неймовірною природою та колоритом треба їхати у Верховину - місце, у якому легенди переплітаються з реальністю. Весь Гуцульський край - окремий живий організм зі своїми думками та звичками. Верховина - це серце цього дивовижного та прекрасного краю. Осередок гуцульської культури, який від початку до середини ХХ ст. відвідували та описували в своїх творах українські митці. Неодноразово Верховина ставала місцем паломництва Івана Франка, Михайла Коцюбинського, Ольги Кобилянської, Лесі Українки, Марка Черемшини, Осипа Маковея, Гната Хоткевича, Василя Стефаника, Костянтина Станіславського.

Місцевий колорит та неймовірні гірські пейзажі досі магнітом притягують сотні мандрівників, які шукають повної душевної гармонії та спокою. Тут ви поринете у загадковий світ стародавніх переказів, мольфарів, чугайстрів та гіпнотичної національної музики, відчуєте справжню гуцульську автентичність без штучного лиску цивілізації. У збережених архаїчних обрядах оживають тіні забутих предків, з покоління в покоління передається спосіб життя та побутові традиції, створюються унікальні витвори декоративно-ужиткового мистецтва. Запрошуємо до місця витоків гуцульської культури - до Верховини!

День 1.

Приїзд до м. Івано-Франківська (або м. Яремче чи с-ще Ворохта, в залежності від місця прибуття групи).

Переїзд до селища Верховини, впродовж якого матимемо змогу насолоджуватися мальовничими гірськими краєвидами. Дорогою у селищі Ворохта відвідаємо одну з найстаріших дерев’яних церков - Церкву Різдва Богородиці (1615 р.) Зробимо фотозупинку на одному з найвищих гірських перевалів області - Кривопільському (1013 м н.р.м). Прибуття до Верховини. Поселення.

Верховина - мальовниче високогірне селище, колишня назва Жаб’є, розташоване поблизу вершин Чорногірського хребта, перейменоване у 1962 р. Перша писемна згадка про нього відноситься до 1424 р. Сьогодні Верховина - популярне туристичне місце завдяки широким можливостям дозвілля. В перший день туру у нас буде змога познайомитися з музейними скарбами місцевості.

Одним із перших ми відвідаємо Музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів ім. Р. Кумлика. В 2001 році відомий гуцульський музикант-віртуоз Роман Кумлик, закоханий в свій рідний край, відкрив в своїй приватній оселі справжній музей на основі власної збірки побутових речей, художніх витворів та музичних інструментів. Трембіта та цимбали, колісна ліра та різноманітні сопілки, волинка та унікальна колекція скрипок - це далеко не повний перелік рідкісних музейних експонатів. Зараз справу батька успішно продовжує дочка Наталя, яка проводить екскурсії-концерти для всіх бажаючих.

 

Далі на нас чекає Хата-музей кінофільму "Тіні забутих предків", який розмістився на одному з верховинських присілків, в старовинній хаті родини Химчаків. Музей присвячений легендарному фільму, що отримав безліч міжнародних відзнак. У 1963-1964 рр. під час зйомок стрічки в будинку жив режисер Сергій Параджанов та проводила час творча група фільму. Перегляд "Тіней забутих предків" у дихаючих старовиною дерев’яних стінах будинку - рідкісна можливість перейнятися життєвою філософією гуцулів. В її основі - гармонія з природою, дивне поєднання язичництва та християнства, поетизація простих радощів буття. У зйомках фільму взяли участь місцеві жителі, включаючи господарів хати, що надало стрічці додаткової правдивості.

У цьому ж присілку ми з вами побуваємо в Хаті-стаї. Хата-стая, створена в 2014 р. у Верховині, - це не просто музей з національним одягом та речами побутового вжитку, а ще й сироварня, де можна придбати легендарну гуцульську бринзу і взяти участь в майстер-класах з приготування місцевих страв. Після насиченого дня нас чекатиме вечеря та театралізоване дійство "Гуцульське весілля", під час якого ви не тільки спробуєте основні гуцульські страви, а й долучитеся до давніх традицій весільного обряду, який зберігся тільки в цій частині Гуцульщини. Все це буде відбуватися під запальні мелодії троїстих музик.

День 2.

Другий день нашого туру розпочнеться зі сніданку та автобусної екскурсії до сусіднього селища Криворівня, де власне знаходиться реконструйована в наші часи типова гуцульська хата-ґражда, в якій безпосередньо проходили зйомки фільму "Тіні забутих предків". Саме там  було свого часу написано Коцюбинським славетну повість про вічне кохання Івана та Марічки, над яким не владні ні люди, ні боги. Село Криворівня, що знаходиться за 8 км від Верховини, приваблювало своїми фантастичними пейзажами не тільки Михайла Коцюбинського та Сергія Параджанова. Тут багато років відпочивав Іван Франко, шукали творчої наснаги Леся Українка, Ольга Кобилянська, Лесь Курбас, а перший президент УНР Михайло Грушевський придбав у Криворівні маєток.

Окрім хати-гражди, ми з вами відвідаємо музей Івана Франка та музей старожитностей Гуцульщини. Експозиції музеїв містять багато колоритних експонатів, а місцеві гіди розкажуть напрочуд цікаві історії з життя місцевих гуцулів та відомих людей, які жили та творили в Криворівні в ті часи.

Далі на нас чекає пізній обід в одній з місцевих колиб та трансфер до місця прибуття потяга. Отже, вирушайте, разом з нами в рамках туру "Верховина - серце Гуцульщини" до мальовничої Верховини насолоджуватись чарівними краєвидами, знайомитись з культурою та побутом гуцулів, отримувати незабутні враження від гуцульських забав, танцювати під запальну музику, дегустувати настоянки та багато-багато іншого!