У лекторії "Бойківські Карпати" відбувся 31-й навчальний день
11 липня відбулась тридцять перша подія онлайн-лекторію у рамках реалізації проєкту «Бойківські Карпати».
Спікером заходу була Олена Жукова – експертка з управління культурною спадщиною та сталого розвитку територій, докторка PhD музеєзнавства і пам'яткознавства, керівниця Центру розвитку музеєзнавства і пам’яткознавства, запрошена вчена в Університет Упсала (Швеція).
Тема виступу: «Використання технології «музейний персонаж» задля посилення привабливості музею».
На воркшопі цільова аудиторія знайомилась з інноваційними технологіями підвищення привабливості музеїв. Одним із таких інструментів є технологія «музейний персонаж».
Олена Жукова розпочала навчальний захід із тлумачення ролей музеїв. На думку експертки, через систему взаємодії з музеєм реалізуються їхні основні функції.
Якщо громада хоче розвиватися через туризм, їй потрібно створити музей, який стане потужним туристичним об'єктом. Лише через втіленння в життя фунціональних призначень музеїв можна досягнути реальних впливів на громаду і територію. Музеї формують соціальний, культурний, економічний впливи.
Концепт інтерпретації спадщини вибудовується через призму музейного персонажу.
Музейним персонажем може бути будь-хто – як людина (реальна чи вигадана), так і предмет, це залежить від тематики музею. А від авторів експозиційної концепції вже залежить, як саме спрямовувати відвідувачів, куди їм рухатись, які емоції отримувати на кожній точці шляху музеєм. Головне – не показати предмет, а те, як про нього розповідати. Дуже важливим, зауважила експертка, є не тільки сам персонаж, але й текст, який його супроводжує.
Спікерка познайомила учасників з різними моделями використання цієї технології, навівши приклади з європейських музеїв. Вона зауважила, що існує кілька способів застосування музейного персонажа, зокрема можливе у т. ч. його введення в уже існуючий простір спадщини.
Результатами застосування технології «музейного персонажу» є такі:
В Україні наразі немає референтних прикладів успішного застосування цього інструменту, хоча, як зазначила спікерка, вона не може відповідально стверджувати, що таких взагалі не існує, бо для цього треба провести моніторинг всіх музеїв країни. Натомість вона спостерігає активне прагнення багатьох зацікавлених сторін змінюватись.
Щоб музей притягував та затримував значну кількість відвідувачів, потрібні значні інвестиції. На думку Олени Жукової, робота фактично всіх працівників музейних установ повинна бути зосереджена на пошуку і залученні коштів для розвитку і трансформації музеїв.
Онлайн-лекторій відбувається на платформі Zoom для обраної цільової аудиторії за запрошеннями. Відеозапис може бути надіслано для всіх охочих за запитом на ums@if.gov.ua.
Департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації висловлює вдячність лектору Олені Жуковій за проведений воркшоп для бойківських громад Івано-Франківської області.
Фото організаторів, дизайн: Назарій Дубів.
_ _ _ _
Проєкт «Бойківські Карпати» реалізовується департаментом міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації за партнерської участі 12 територіальних громад Прикарпаття і волонтерів.
Метою проєкту є збільшення туристичної привабливості Східної Бойківщини, підвищення інституційної спроможності управління територією як туристичною дестинацією, створення умов для росту туристичних потоків та залучення інвестицій, перетворення туризму на індустрію економіки відвідувачів.
Більше про проєкт: http://bit.ly/3L3Q5Yy.