У лекторії "Бойківські Карпати" відбувся 59-й навчальний день
17 жовтня відбулась п'ятдесят дев'ята зустріч в онлайн-лекторії «Бойківські Карпати».
Спікерами заходу були Лариса Підвербецька – регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?» та Микола Макар – представник урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю в Івано-Франківській облдержадміністрації.
Учасники лекторію познайомились із Всеукраїнською програмою ментального здоров'я «Ти як?» і вивчали основи доступного туризму для осіб з інвалідністю.
Лариса Підвербецька розповіла про реалізацію на Прикарпатті Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?». Мета кампанії – сприяти формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров'я, дати розуміння та показати інструменти, які допоможуть українцям дбати про свій внутрішній стан.
Розпорядженням Івано-Франківської обласної військової адміністрації від 08.06.2023 №222 утворено Координаційний центр підтримки цивільного населення при Івано-Франківській обласній державній (військовій) адміністрації.
У Координаційному центрі утворено 7 робочих груп:
1. Робоча група з питань зайнятості, професійної орієнтації.
2. Робоча група з питань взаємодії з міжнародними організаціями та забезпечення гуманітарних питань.
3. Робоча група з питань надання психосоціальної (ментальне здоров'я) та медичної допомоги.
4. Робоча група з підтримки ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, сімей військовослужбовців, які зникли безвісти та позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
5. Робоча група з питань забезпечення житлом.
6. Робоча група з питань захисту прав дітей.
7. Робоча група з питань правової допомоги.
Впроваджено загальний маршрут користувача:
Проведено попереднє картування надавачів послуг ментального здоров’я.
Лариса Підвербецька повідомила, що за даними дослідження компанії «Градус», 70% українців відчувають стрес або сильну знервованість, понад 90% мають хоча би один із симптомів тривожності. У групі ризику фактично зараз перебуваюь всі громадляни України.
Микола Макар повідомив, що у 2021 р. Кабінетом Міністрів України було схвалено «Національну стратегію із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року». Метою Стратегії є створення безперешкодного середовища для всіх груп населення, забезпечення рівних можливостей кожній людині реалізовувати свої права, отримувати послуги нарівні з іншими.
Безбар'єрність, на думку спікера, це почувати себе захищено. Він розповів про 6 напрямків безбар'єрності:
Микола Макар: «Туризм для людей з інвалідністю є порівняно новим та соціально значимим напрямком туристичної діяльності. Це пов'язано і безпосередньо з тим, що кількість осіб з різними видами інвалідності щорічно зростає».
Експерт акцентував увагу слухачів на тому, що права людини з інвалідністю = права людини без інвалідності, при цьому люди з інвалідністю досі виборюють свої права.
На лекторії учасники познайомились з принципами універсального дизайну, вивчали основи етики спілкування і супроводу людей з інвалідністю.
У другій частині свого виступу спікер зосередився на транспортній, архітектурній доступності туристичних об'єктів для осіб з інвалідністю, розповів про існуючі інструменти для розбудови безбар’єрного простору.
Безбар’єрний туризм – це форма туризму, яка включає в себе процес співпраці між різними учасниками сфери туризму, який дозволяє людям з інвалідністю знаходитися в безбар’єрному просторі, включаючи мобільну, візуальну, слухову і когнітивну складові безбар’єрності, функціонувати незалежно,на рівних умовах з почуттям власної гідності через надання універсальних туристичних продуктів, послуг і середовища.
Нещодавно в Україні виданий довідник зі створення безбар'єрного середовища у закладах HoReCa «Гостинність без бар'єрів».
Департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації висловлює вдячність спікерам Ларисі Підвербецькій і Миколі Макару за участь у проєкті «Бойківські Карпати».
Фото організаторів, дизайн: Назарій Дубів.
_ _ _ _
Проєкт «Бойківські Карпати» реалізовується департаментом міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації за партнерської участі 12 територіальних громад Прикарпаття і волонтерів.
Метою проєкту є збільшення туристичної привабливості Східної Бойківщини, підвищення інституційної спроможності управління територією як туристичною дестинацією, створення умов для росту туристичних потоків та залучення інвестицій, перетворення туризму на індустрію економіки відвідувачів.
Більше про проєкт: http://bit.ly/3L3Q5Yy.