У лекторії "Бойківські Карпати" виступила Людмила Козловська

11 серпня відбулась сорокова подія онлайн-лекторію у рамках реалізації проєкту «Бойківські Карпати».

Спікером заходу була Людмила Козловська – керівниця ГО «Імаго культури», член команди проєкту «Віртуальний музей гастрономічної спадщини «Вітрина Закарпаття», лекторка «Школи сталого зеленого туризму».

Тема виступу: «Приклади номінування елемента нематеріальної культурної спадщини».

Бойківські громади вивчали закарпатський досвід номінування елементів нематеріальної культурної спадщини.

Культурна спадщина – це сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об`єктів культурної спадщини.

Термін «нематеріальна культурна спадщина» (далі НКС) означає ті звичаї, форми показу та вираження, знання та навички, а також пов'язані з ними інструменти, предмети, артефакти й культурні простори, які визнані спільнотами, групами й у деяких випадках окремим особами як частина їхньої культурної спадщини. Ця нематеріальна культурна спадщина, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється спільнотами та групами під впливом їхнього оточення, їхньої взаємодії з природою та їхньої історії формує у них почуття самобутності й наступності, сприяючи таким чином повазі до культурного різноманіття й творчості людини. 

Людмила Козловська вернула увагу учасників лекторію на відмінності між фольклором та нематеріальною культурною спадщиною.

Головною темою виступу лекторки була розповідь про досвід реалізації проєкту «Вітрина Закарпаття». Бойківські громади ознайомились з алгоритмом номінуванння елементів нематеріальної культурної спадщини на прикладі страв закарпатської кухні.

Елемент НКС – форма вираження нематеріальної культурної спадщини, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється спільнотами та групами і проявляється, зокрема, в 5 вищезгаданих галузях.
Життєздатність елемента НКС – такий стан функціонування елементу НКС, який не містить ризиків для безперервної передачі цієї спадщини від покоління до покоління.
Ідентифікація елементу – виявлення, дослідження, фіксація на електронних носіях інформації щодо елементу НКС, створення і ведення їх переліків.

Місцевий (регіональний) перелік елементів НКС – інформаційна база, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік і доступ до інформації щодо наявних у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці елементів НКС з метою їх охорони.
Носій нематеріальної культурної спадщини – окрема особа або група(и) осіб, які є носіями та зберігачами знань про елементи НКС і відтворюють їх.
Охорона елемента НКС – система заходів, вжитих з метою забезпечення життєздатності елемента НКС, що включає його ідентифікацію, документування, дослідження, збереження, захист, популяризацію, підвищення його ролі та передання наступним поколінням, а також відродження різних аспектів такої спадщини.
Облікова картка елемента НКС – документ, що містить відомості про елемент НКС та визначає заходи з його охорони.

Людмила Козловська звернула увагу на цінність гастрономічної спадщини і культури громад як ресурсу для розвитку туризму.

Важливо не тільки ідентифікувати НКС, але й займатись її збереженням і просуванням. Охороняти НКС означає здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення життєздатності нематеріальної культурної спадщини, у тому числі її ідентифікації, документування, дослідження, збереження, захисту, популяризацію, підвищення її ролі, її передачу, зокрема шляхом формальної та неформальної освіти, а також відродження різних аспектів такої спадщини.

Будь-яка культурна практика може вважатись елементом НКС та бути внесеною до місцевого (районного), регіонального (обласного), національного та світового (міжнародного) переліків, якщо відповідає наступним критеріям:



Департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації висловлює вдячність лектору Людмилі Козловській за участь у проєкті та проведений воркшоп для бойківських громад Івано-Франківської області.

Фото організаторів, дизайн: Назарій Дубів.

_ _ _ _

Проєкт «Бойківські Карпати» реалізовується департаментом міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації за партнерської участі 12 територіальних громад Прикарпаття і волонтерів.

Метою проєкту є збільшення туристичної привабливості Східної Бойківщини, підвищення інституційної спроможності управління територією як туристичною дестинацією, створення умов для росту туристичних потоків та залучення інвестицій, перетворення туризму на індустрію економіки відвідувачів.

Більше про проєкт: http://bit.ly/3L3Q5Yy.

#бойківські_карпати

#твоя_нова_історія

#iftourland