У лекторії "Бойківські Карпати" виступила Олена Жукова

13 червня відбулась двадцять перша зустріч в онлайн-лекторії «Бойківські Карпати».

Спікером заходу була Олена Жукова – експертка з управління культурною спадщиною та сталого розвитку територій, докторка PhD музеєзнавства і пам'яткознавства, керівниця Центру розвитку музеєзнавства і пам’яткознавства, запрошена вчена в Університет Упсала (Швеція).

Тема виступу: «Музей: ролі та можливості у громаді».

На воркшопі цільова аудиторія вивчала сутність функціонування сучасного музею. Громади повинні чітко розуміти навіщо їм музеї, чи вони є і будуть ресурсом або баластом для розвитку. Важливо, на думку експертки, проаналізувати музейний ландшафт території, дослідити спадщину, щоб розуміти їх впливи, напрямки взаємодії, особливо інтерпретації.

 

Більшість музеїв в Україні є колекційними, що не відповідає вимогам часу, відповідно такі заклади не є конкурентними та популярними серед відвідувачів. Сучасний музей вже давно перестав бути збіркою артефактів і виключно науковою установою. Його функціонал повинен бути значно ширшим – від хабу культурно-освітніх послуг до об'єкту туристичних відвідувань та громадського простору.

Популярність сьогодні мають музеї інтерпретації, скансени, музеї «in situ», цифрові, середовищні та інтегровані музеї. Сучасний музей не є класичною атракцією, на думку спікерки, він, швидше, повинен викликати певний спектр емоцій у відвідувачів.

 

Експертка називає 8 індикаторів, які допоможуть перевірити ефективність діяльності музею:

Щоб музей не був непотрібним баластом, треба дати відповіль на три запитання:

«Позбавляйтесь зайвих речей, звільніть простір» – закликає Олена Жукова.

Музей у громаді відіграє 8 ролей, при цьому варто зосередити роботу над розвитком поліфунціональності установи та розуміти, що головниим експонатом є розповідь.

Проблема браку коштів для фунціонування та розвитку музеїв буде завжди, тому, крім ґрантів, експертка радить використовувати освітні субвенції.

  

Розуміння того, чи музей працює на розвиток, досить очевидне, але його нелегко реалізувати.

Онлайн-лекторій відбувається на платформі Zoom для обраної цільової аудиторії за запрошеннями. Відеозапис може бути надіслано для всіх охочих за запитом на ums@if.gov.ua.

Департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації висловлює вдячність лектору Олені Жуковій за участь у проєкті та проведений воркшоп для бойківських громад Івано-Франківської області.

Фото організаторів, дизайн: Назарій Дубів.

_ _ _ _

Проєкт «Бойківські Карпати» реалізовується департаментом міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації за партнерської участі 12 територіальних громад Прикарпаття і волонтерів.

Метою проєкту є збільшення туристичної привабливості Східної Бойківщини, підвищення інституційної спроможності управління територією як туристичною дестинацією, створення умов для росту туристичних потоків та залучення інвестицій, перетворення туризму на індустрію економіки відвідувачів.

Більше про проєкт: http://bit.ly/3L3Q5Yy.

#бойківські_карпати

#твоя_нова_історія

#iftourland