Відбулась друга етноекспедиція дослідження бойківської спадщини
15 червня в рамках проєкту «Бойківські Карпати» за сприяння департаменту міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації, відділу інвестицій і туризму Долинської міської ради відбулась друга етноекспедиція для дослідження бойківської вишивки з метою використання її елементів в сучасному одязі.
Дизайнерка Любов Чернікова та художниця Марта Пітчук з колегами відвідали Долинську громаду.
Наші волонтери проєкту відвідали 4 локації: виставку вишивки у будинку культури села Велика Тур‘я, приватну колекцію Марії Попик, Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів, приватну колекцію Любові Юрків у селі Підбережжя.
У Великій Тур'ї учасники експедиції відвідали виставку «Бабусі вишиванка: від давнини до сучасності», організовану з ініціативи старости села директором клубу та місцевими мешканцями, які з радістю поділилися схованими в себе у шафах старовинними речами. Відкриття відбулось у травні з нагоди Дня Матері і в рамках заходу було презентовано «Рушник єдності» довжною 12 м, який вишивали 9 місцевих вишивальниць.
Пані Марія Попик приймала волонтерів у себе вдома, показала свої сучасні роботи і ті, які передані їй у спадок.
У музеї «Бойківщина» гостям детально розповідали про процес виготовлення бойківських спідниць під назвою «димки», особливості олійних фарб із сажі.
У селі Підбереж учасники експедиції відвідали талановиту Любов Юрків, яка творить поезію на полотні. Свої роботи вона представляла на І Всесвітніх бойківських фестинах у 1992 р., І Світовому конгресі Союзу українок у 1994 р., а першу персональну виставку Любов Юрків провела у 1999 р. у Науково-методичному центрі культури Івано-Франківська. Вишивальниця – майстер народної творчості. Улюблена техніка вишивки – «низинка». Особливо вразив учасниць експедиції її двосторонній вишитий рушник.
Під час другої експедиції волонтери оглянули неймовірної краси бойківські вироби як сторічної давності, так і авторські сучасні вишивки. Вражає гостинність краю та бажання зберегти свою культурну спадщину.
Департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації висловлює вдячність Любові Черніковій та Марті Пітчук за волонтерську участь у проєкті «Бойківські Карпати» і популяризацію Бойківщини.
Нагадаємо, що упродовж реалізації проєкту заплановано, зокрема, створення фешн-колекції репліки традиційних костюмів, аксесуарів, вибійки і принтів на основі бойківських мотивів. Кураторами ініціативи є етнодизайнерка Оксана Сокол (Центр «Традиція», м. Львів) та дизайнерка Любов Чернікова (бренд «Chernikova», м. Івано-Франківськ).