"Баюракова бартка"
Фестиваль проводять з метою популяризації еткокульутурної та історичної спадщини гуцулів, національно-визвольного, зокрема опришківського, руху у Карпатах. У 2022 р. місто Яремче святкуватиме 300 років з дня народження місцевого уродженця, ватажка опришків Василя Баюрака - започаткування щорічного фестивалю стане одним із етапів підготовки до святкування.
28-29 вересня відбудеться фестиваль «Баюракова бартка», присвячений уродженцю Дори (колишнього села, а нині мікрорайону міста Яремче), ватажку опришків Василю Баюраку.
У програмі заходу - театралізовані дійства, виступи етноколективів, спортивні змагання, дегустації карпатських медів та страв автентичної гуцульської кухні, художній пленер, різноманітні майстер-класи, які дозволять кожному гостю відчути епоху опришківського руху.
Головним дійством свята стане легендарна гуцульська міфоденсопера «Оле» у виконанні Івано-Франківського Національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія». П’ять епізодів дійства «Гуцульське весілля», «Гірки», «Опришки», «Месники», «Смертельний плес» мають відтворити дух опришків.
У центрі Яремча розгорнуть медовий ярмарок, на якому проводитимуться майстер-класи з розпису медових пряників та виготовлення воскових свічок, лекції на теми бджільництва та екопродукції, а для любителів яскравих фото створять оригінальні фотозони.
Для гурманів, які цінують смакові враження, готуватимуть банош на вогні та ріпеники (деруни).
У рамках фестивалю також відбудеться науково-практична конференція «Василь Баюрак – славний ватажок опришків», на яку з’їдуться відомі науковці та дослідники опришківського руху.
Окрім того, у Будинку культури міста діятиме історична виставка експонатів Івано-Франківського історико-меморіального музею Олекси Довбуша. Відвідувачі матимуть можливість побачити речі опришків та зброю, з якою вони йшли у бій, а також колекцію літературних творів про опришків.
Довідково. Василь Баюрак - ватажок загону опришків, спільник і наступник Олекси Довбуша. Вступив до опришківського загону Олекси Довбуша в липні 1744 року; після смерті ватажка у серпні 1745 Баюрак очолив загін і став ватажком. 1749 -1751 рр. - період найбільшої активности загону Баюрака. Самого Баюрака за романтичну вдачу в історичних джерелах називають “лицарем пістоля та флоєри”.