Гірські громади області вивчали шведський досвід управління туризмом
Упродовж грудня 2022 – травня 2023 року департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації (далі – Департамент) брав участь в українсько-шведському проєкті «Значення публічно-приватного партнерства для сталого розвитку туристичних дестинацій: шведський досвід для України».
Департамент виступав координатором реалізації проєкту на Прикарпатті. Участь у ньому взяли представники влади і бізнесу гірської туристичної агломерації Прикарпаття – Верховинська, Ворохтянська, Косівська, Яремчанська територіальні громади, Карпатський національний природний парк, ГО «Асоціація готельєрів та власників садиб Яремчанщини» (м. Яремче), ГО «Туристична асоціація Гуцулія» (м. Косів), ГО «Карпатський інститут аналітики «Frankolytics» (м. Івано-Франківськ).
Заходи проєкту передбачали глибинне порівняння співпраці для сталого туризму в Україні та Швеції з акцентом на залученні різних зацікавлених сторін. Проєкт також мав на меті уможливити обмін знаннями і навчання між стейкходерами в галузі туризму та індустрії гостинності в обох країнах. Були проведені інтерв'ю з ключовими особами, відповідальними за сталий розвиток регіональних туристичних напрямків Оребру і Даларна у Швеції, а також Івано-Франківської і Львівської областей в Україні; здійснено порівняльний аналіз між країнами, що дозволило визначити схожості та відмінності.
08 червня 2023 р. у рамках проєкту відбувся онлайн-воркшоп «Посилення співпраці задля більш стійкого розвитку туристичних дестинацій».
Метою воркшопу був обмін досвідом між Швецією і Україною щодо створення сталої регіональної системи управління туризмом на основі принципів партнерства. Учасниками події від Івано-Франківської області стали представники Департаменту, Косівської, Ворохтянської, Яремчанської територіальних громад, Карпатського національного природного парку.
На заході учасники ознайомились з презентаціями представників європейської організації в сфері гостинності HOTREC (Марта Мачадо), регіонів Оребру (Лінда Густавссон) і Даларна (Лотта Магнуссон) у Швеції; запрошений вчений до Університету Оребру Тетяна Тимошенко представила членів дослідницької команди проєкту і розповіла про результати проведеного порівняльного дослідження «Роль залучення зацікавлених сторін в управлінні сталим туризмом: досвід Швеції для України».
У другій частині події українські учасники – зі Львова та Івано-Франківської області презентували свої дестинації.
Заступник начальника управління євроінтеграції громад і туризму Департаменту Віталій Передерко у презентації зробив акцент на ознайомленні шведських партнерів проєкту з туристичним магнітами області і ресурсами територіальних громад гірської туристичної агломерації.
А також окреслив напрямки потенційної співпраці Івано-Франківської облдержадміністрації, органів місцевого самоврядування гірської туристичної агломерації Прикарпаття зі шведськими колегами.
Департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації вислволює вдячність всім українським учасникам проєкту за активну участь у заходах та бажання вивчати європейський досвід сталого розвитку туризму, шведським колегам за цікаві пізнавальні презентації, запрошеному вченому до Університету Оребру Тетяні Тимошенко за запрошення взяти участь у проєкті, проведене дослідженння та можливість налагодити нові професійні зв'язки зі шведськими колегами.
Довідково про проєкт.
Внаслідок військової агресії російської федерації інфраструктура України загалом та заклади індустрії гостинності та туризму зокрема зазнали значних пошкоджено чи навіть руйнувань. Туристична галузь України після закінчення війни потребуватиме нових сучасних підходів і ефективних інструментів для відновлення та розвитку, а також налагодження дієвих взаємозв’язків із партнерами у країнах ЄС.
Розвиток туризму та індустрії гостинності у сталому напрямку є важливим, але також і складним завданням, яке часто вимагає добре функціонуючої співпраці між приватними та державними суб’єктами. У цьому дослідницькому проєкті порівнюватиметься співпраця для сталого туризму в Україні та Швеції, з особливим акцентом на залученні різних зацікавлених сторін. Проєкт також має на меті уможливити обмін знаннями і навчання між стейкходерами в галузі туризму та індустрії гостинності в обох країнах.
Для проведення дослідження було обрано два регіони Швеції – регіон Даларна, який фокусує увагу на розвитку рекреаційного туризму (дзеркальна дестинація для гірської туристичної агломерації Івано-Франківської області), та регіон Оребру, де пріоритетом є розвиток ділового та подієвого туризму (дзеркальною дестинацією у цьому випадку обрано м. Львів).
Важливою частиною роботи є врахування внеску різних органів влади і організацій, відповідальних за розвиток туризму, а також органів управління туристичними дестинаціями і учасників індустрії гостинності у Швеції та Україні.
Проєкт фінансується Фондом розвитку знань і компетенцій (Stiftelsen för kunskaps- och kompetensutveckling (KK-stiftelsen) в рамках конкурсу запрошених дослідників з України, проводиться Центром соціальних наук з питань навколишнього середовища та сталого розвитку (CESSS) у співпраці з кафедрою гуманітарних, освітніх і соціальних наук (курс «Культурна географія») Університету Оребру, Центром досліджень індустрії гостинності (CeTLeR) Університету Даларна.