На Прикарпатті підбили підсумки розвитку туризму в 2024 році
Департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації презентує традиційний річний звіт про проведену роботу у сфері туризму та стан розвитку туристичної галузі в Івано-Франківській області у 2024 році.
Статистика
Кількість відвідувачів Прикарпаття у 2024 р. за експертними оцінками становитиме 2,5 млн осіб.
Податкові надходження до зведеного бюджету суб'єктів господарювання сфери туризму Івано-Франківської області за 2023 рік склали 166,3 млн грн. За 9 міс. 2024 року – 183,0 млн грн, або на 10% більше річних надходжень 2023 року. Туристичний збір у 2023 р. становить 20,4 млн грн, за 11 місяців 2024 року - 32,5 млн грн, або на 59% більше річних надходжень 2023 року.
Розвиток туристично-рекреаційної інфраструктури
Затверджено положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Ріка Свіча з притокою Мізунькою».
НПП «Синьогора» облаштовано зручний спуск до водоспаду «Малий Кузьминець», промарковано маршрут на полонину Щербул та Урочище Олениця, поновлено маркування на г. Середня.
НПП «Гуцульщина» промарковано туристичний маршрут до скельного комплексу Терношорська Лада. ПЗ «Горгани» споруджено новий міст через р. Бистрицю Надвірнянську на екостежці «Греготи Горган».
Верховинською ТГ облаштовано оглядовий пірс на ставку (с. Буковець). У Лисецькій ТГ створено музей-садибу о. Миколи Волосянка (с. Старий Лисець).
Івано-Франківською облдержадміністрацією проведено Конкурс студентських туристичних проєктів і стартапів. На виділені переможцям ґранти у Болехові облаштовано навчальну кімнату для екопросвітницьких заходів, у Косові споруджено сходи до водоспаду, у Старобогородчанській громаді промарковано веломаршрут «Коло історії».
У рамках реалізації грантових проєктів:
- в Івано-Франківську відкрили інтерактивний музей «Місто і зброя» («Назад до наших спільних коренів»);
- на Покутті створено мережу семи пішохідних та велосипедних маршрутів («Роверове Покуття»);
- закуплено обладнання для Кластеру ремісничого виробництва солодощів в Івано-Франківську ГС «Дорога смаку Прикарпаття» («Вдосконалення крафтового виробництва солодощів за допомогою інтегрованого кластерного підходу до розвитку в Івано-Франківській області України»);
- у Шепоті відкрито крафтову сироварню «Будз Баран» («Варто»);
- у Городенці облаштовано мотузковий дитячий майданчик у міському парку («Rope house. Облаштування мотузкового дитячого майданчика в Городенківському парку»);
- у Дем’янові створено екопарк «Гніздо» («Агро-туристичний комплекс «Гніздо»);
- у НПП «Гуцульщина» триває облаштування безбар’єрної інфраструктури у Маєтку Святого Миколая («Україна: національні парки доступні для людей з обмеженими можливостями»);
- у НПП «Верховинський» триває створення реабілітаційного хабу із програмами лісотерапії («Розвиток НПП «Верховинський» як привабливого туристичного та реабілітаційного хабу»).
Експерти проєкту Європейського союзу APENA 3 розробили Стратегію адаптації до зміни клімату для Івано-Франківської області.
06.06.2024 у Майдані (Республіка Польща) підписано партнерську угоду між Вигодською селищною радою Івано-Франківської області та Фундацією Бещадської лісової залізниці про реалізацію ґрантового проєкту «Карпатські вузькоколійки–подорож слідами Карпатських лісових залізниць» Програми транскордонного співробітництва Interreg NEXT «Польща-Україна 2021-2027».
У рамках проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини, в палаці Потоцьких в Івано-Франківську запланована реставрація першого поверху корпусу А. Буде створено «Палацову майстерню аналогової та альтернативної фотографії», «Палацовий медіапростір» та коворкінг для розвитку релокованих і місцевих креативних індустрій.
Проєкт «Облаштування паркового громадського простору у палаці Потоцьких» став переможцем конкурсу проєктів бюджету участі в Івано-Франківській МТГ. Передбачено облаштування нових мобільних паркових меблів, Pet-смітників, шезлонгів та інших паркових елементів для комфортного перебування відвідувачів паркової території комплексу.
Заявники Івано-Франківської області разом із міжнародними партнерами виграли 5 проєктів Першого конкурсного відбору за тематичною ціллю «Культура» Програми транскордонного співробітництва «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2021-2027»:
- «HICART II. Покращення наочності спільної культурної спадщини через Карпатський культурний шлях» (ГО «Асоціація економічного розвитку Івано-Франківська (АЕРІФ)», Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу);
- «InterCities. Міжкультурна свідомість багатонаціональних міст: толерантність нових поколінь» (Департамент економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міської ради);
- «CULT.ROUTE. Тематичний маршрут замками» (Департамент інвестиційної політики, проектів, міжнародних зв'язків, туризму та промоції міста Івано-Франківської міської ради);
- «Root4Dig. Відкриття наших спільних культурних коренів та їх діджиталізація для майбутніх поколінь» (Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу);
- «BBC. Подолання кордонів через культуру» (Долинська міська рада).
4 туристичні проєкти Івано-Франківської області стали переможцями Конкурсу місцевих ініціатив в Українських Карпатах у рамках реалізації проєкту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні».
Департамент інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв`язків, туризму і промоцій міста Івано-Франківської міської ради виграв проєкт «SMART-TOUR - Розумні дестинації: цифровізація, сталість, культурна спадщина та креативність» (програма ЄС «Interreg Europe»).
За кошти приватних інвесторів у Гошівському монастирі збудували Дім паломника, у Вигоді розширили рекреаційний простір біля зупинки «Карпатського трамваю», у Поляниці відкрили атракцію «Ноїв ковчег», у Парку історії Землі – інсталяцію «Паспорт Країни», у Прокураві – мистецько-туристичний етнохаб «Кольорові пацьорки», у Криворівні – музей Василя Прокоп`юка «Висота».
Туристичний маркетинг
З ініціативи голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації – начальниці обласної військової адміністрації Світлани Онищук на Прикарпатті другий рік поспіль реалізовано соціальний проєкт «Турбота про родину Героя» з метою підтримки родин загиблих військовослужбовців області.
У 2024 р. для понад 350 рідних полеглих оборонців забезпечено оздоровлення, відпочинок і проведення активного дозвілля. З метою психологічної реабілітації 72 члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України взяли участь у чотирьох екскурсійних турах.
01.03.2024 розпочато реалізацію проєкту «Опілля: скарби нації» з метою підвищення інституційної спроможності управління туризмом, формування дорожньої карти налагодження ефективного міжмуніципального співробітництва у сфері туризму в опільських громадах Івано-Франківської області.
Проведено сім робочих поїздок з метою ознайомлення з проблемними питаннями та перспективами розвитку туризму в територіальних громадах; п’ять інформаційно-методичних онлайн-зустрічей з експертами-менторами; два навчальних семінари; сім гастрономічних експедицій для дослідження та популяризації кухні Франківського Опілля; п’ять етнографічних експедиції з метою вивчення автентичних взорів та створення одягу і аксесуарів з орнаментами на основі опільських старовинних вишивок; аудит туристичної інфраструктури, аудит занедбаних об’єктів культурної та індустріальної спадщини, які потребують консервації та реставрації; створено промоційні сторінки у соціальних мережах Facebook, Instagram; підготовлено п’ять репортажів про туристичні місця і об’єкти Франківського Опілля (розміщені на головному туристичному інтернет-порталі області iftourism.com); створено віртуальний тур пам’яткою сакральної архітектури - Церква Пресвятої Трійці (с. Стриганці, Єзупільська ТГ).
У рамках проєкту «Музей у смартфоні. 2.0» створено два віртуальні тури музеями області; продукти інтегровані на інтернет-сайти museum3d.com.ua, iftourism.com, а також картографічний вебсервіс Google Maps.
У рамках проєкту «Невдома: мандруй незвіданим Прикарпаттям. 4.0» підготовлено описи п’яти нових туристичних маршрутів досвідних мандрів (розміщені на головному туристичному інтернет-порталі області iftourism.com).
Спільно з Івано-Франківською міською радою організовано проведення 11-го сезону безкоштовних екскурсій. Відбулось 25 мандрівок, під час яких проводився збір благодійних коштів на допомогу ЗСУ, підтримку тимчасово переміщених осіб.
У рамках проєкту «Бойківські Карпати» етнодизайнерки Любов Чернікова, Оксана Сокол презентували серії одягу, аксесуарів з орнаментами на основі бойківських старовинних вишивок, узорів одягу та предметів побуту в авторській інтерпретації, створені за результатами етноекспедицій Східною Бойківщиною. На замовлення НОК України бренд «Chernikova» пошив для жінок Національної олімпійської збірної України сукню «Ясна» з традиційними бойківськими орнаментами з колекції 2024 року.
Університетом Короля Данила у рамках волонтерської участі у проєкті «Бойківські Карпати» за Івано-Франківської облдержадміністрації створені архітектурні проєкти потенційних туристичних «магнітів» Східної Бойківщини: «Трансформація вузькоколійного депо в селищі Брошнів-Осада в музей-скансен та інтерактивний рекреаційно-відпочинковий центр спадщини», «Історико-культурний парк «Замкова гора» у м. Долина». Роботи презентовані на події «Бойківські Карпати: творимо туристичне майбутнє дестинації» (24.04, м. Івано-Франківськ).
Карпатським НПП на туристичних маршрутах впроваджена система аудіогідів. Калуською ТГ створено інтерактивний путівник «Калуш туристичний».
НПП Верховинський став першою в Україні природоохоронною установою, яка отримала сертифікат за стандартом «Зелений офіс».
Проведено інформаційний тур «Бойківські мандри», організований Болехівською, Вигодською, Долинською територіальними громадами (09-10.05).
Туристичний потенціал області презентовано на виставці-ярмарку «ITEP» (International Tourism Exchange Pilsen, 19-21.09, м. Пльзень, Чеська Республіка).
У Болехові, Долині, Калуші, Коломиї, Надвірній упродовж року проведено безкоштовні екскурсії; ГО «Еко-Галич» спільно з Бурштинською ТГ започаткували щонедільні безкоштовні екскурсії у Центрі відтворення та збереження екосистем «Касова гора».
Культура традиційної сирної пластики і ритуальний чоловічий танець «Сербен» внесені у перелік нематеріальної культурної спадщини України.
За кошти Франкфуртського зоологічного товариства створено 3D-тур природним заповідником «Горгани».
У рамках реалізації проєктів-переможців Українського культурного фонду:
- НЗ «Давній Галич» проведено реекспозицію Музею історії Галича (створено 6 персонажів-образів мешканців Галича XII-XIII ст.), подію «Ремісничий двір княжого Галича» (24-25.08, с. Крилос); виготовлено промоційні матеріали («Вбрані в історію: середньовічний одяг княжого Галича»);
- ГО «Громадська ініціатива Галичини» розроблено тактильний арт-каталог «Побачити скарби разом!», який складається з 24 музейних артефактів сакральної колекції Івано-Франківського краєзнавчого музею.
Ворохта стала одним із переможців конкурсу UN Tourism «Найкращі туристичні села» 2024.
На Прикарпаття відбулись такі промоційні заходи: форуми «Сакральні Карпати» (21.03, 28.11, м. Івано-Франківськ), Обласний відкритий фольклорний фестиваль «Писанка» (16.04-12.05, м. Коломия), Фестиваль класичної музики «Філармонійні вечори» (19-22.08, м. Івано-Франківськ), Фестиваль-реконструкція «Ремісничий двір княжого Галича» (23-24.08 м. Галич), IX обласний фестиваль кераміки, ремесел та фольклору (20-21.09, м. Коломия, м. Косів) та ін.
Ознайомитись з презентацією-звітом можна за посиланням:
https://speakerdeck.com/iftourism/turizm-ivano-frankivskoyi-oblasti2024