Івано-Франківщина розвиває екотуризм

Розети, глемпінги та лісові школи: Івано-Франківщина розвиває екотуризм.

Туристичні потоки в Українських Карпатах після бурхливого зростання у 2015-2016 роках останнім часом стабілізувалися. Але щоб у майбутньому не втратити свого туриста та витримати конкуренцію із сусідніми українськими та зарубіжними туристичними регіонами, Івано-Франківщина шукає нові можливості для розвитку свого туристичного потенціалу.

Про те, де знайти у горах максимум комфорту, як краще познайомитися з карпатською автентикою та навчитися правильно відпочивати, Zruchno.Travel розповів начальник відділу туризму Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської облдержадміністрації Віталій Передерко під час Міжнародної туристичної виставки UITT “Україна. Подорожі та туризм”.

– Яким для Івано-Франківщини видався зимовий туристичний сезон? Чи задоволені результатами?

– Він пройшов не зовсім так, як ми розраховували, з двох причин. По-перше, досить невдало з політичної точки зору був оголошений військовий стан, через що туроператорам довелося скасувати чимало новорічних турів. Особливо це відчули готелі Яремчанщини, які цьогоріч мали у новорічний період меншу завантаженість, ніж у 2017-2018 роках. Та й скрізь по області в січні було менше туристів, ніж у лютому.

Ще один нюанс, який вплинув на наш зимовий сезон – це зростання конкуренції. Закарпаття, Львівщина, наша область – у туриста багато альтернативних варіантів. Скрізь з’являються нові заклади розміщення, як класу лакшері, так і бюджетного сегменту. Відповідно, пропозиція цього року була більшою, ніж попит. До того ж врівноважується курс долара, що дає людям більше можливостей для виїзного туризму і тим самим загострює нашу конкуренцію із закордонними напрямками.

– Як це відбилося на показниках туристичного потоку?

– Традиційно у квітні ми чекаємо офіційних даних статистики, щоб впевнено сказати про результати. За неофіційними даними нашого моніторингу, кількість туристів, які відвідали нашу область, практично не змінилась в порівнянні з 2017 роком. Ці показники сягають 2,2 мільйона відвідувачів. Крім того, ми вже третій рік співпрацюємо з компанією “Київстар” – їхні дані показують 4,1 мільйона відвідувачів. Половина з них – туристи, які були у нас від двох до семи днів, а решта – одноденні екскурсанти.

Варто відзначити, що у 2014-2015 роках ми мали збільшення туристичного потоку на 15-20%. Зараз уже всі області західного регіону фіксують приблизно однакову картинку стабілізації потоків. Ті туристи, які колись їздили відпочивати у Крим, тепер розподілилися між нашими карпатськими областями. Сьогодні ринок внутрішнього туризму вже насичений, але нам вдалося втримати свої показники на попередньому рівні. Гадаю, у подальшому вони не зазнають падіння, а й далі триматимуться на стабільному рівні.

– Як готуєтесь до літнього сезону? Чи планується офіційне відкриття?

– Ми не проводим як такого офіційного відкриття літнього сезону, адже позиціонуємо себе як цілорічна туристична дестинація. Зимовий сезон у нас плавно переходить в літній. Все починається із травневих та великодніх свят. И саме у травні отримуємо найбільше надходжень від туристичного збору. До речі, туристичний збір у нас зріс – у 2017 році було 3 мільйони гривень, а у 2018 – вже 3,7 мільйона. Зростання показали майже всі регіони України, тому тут ми не дуже когось здивуємо.

– Які маршрути та напрямки популярні серед туристів на весняний період?

– У нас є такі дестинації, що навіть не потребують реклами. У всіх на слуху Яремче та Карпатські гори. Та я дуже радий, що цьогоріч наш стенд на туристичній виставці у Києві мав кількох дебютантів. Серед них місто Коломия, яке відоме багатьом завдяки своєму Музею писанки, але там є дуже багато інших цікавих об’єктів, наприклад, Княждвірський заказник – найбільший заказник ягідного тису у Східній Європі.

Крім того, було представлене селище Вигода. Усі знають про їхній “Карпатський трамвай” – наша вузькоколійка є найстарішою діючою в Україні. Кілька років тому там ще відкрився інтерактивний музей під назвою “Центр спадщини Вигодської вузькоколійки”. Це дуже популярна атракція для сімейного відпочинку. Саме в цій зоні (північно-західній частині області) утворився кластер сільського зеленого туризму. Карпатський трамвай та музей стали центрами тяжіння туристів та драйверами зростання туристичної індустрії. Раніше Вигода була невеликим індустріальним містечком, а зараз там з’являються ресторани, готелі та садиби зеленого туризму. І все це завдяки двом вищезгаданим об’єктам.

– Які ще туристичні цікавинки представляли цьогоріч на виставці?

– На нашому стенді було кілька туристичних фірм, які займаються внутрішнім туризмом, а також Асоціація готельєрів Яремчанщини. Крім того, уже два роки активно популяризуємо Дністровський каньйон. Адже це не лише річкові сплави. Цьогоріч ми почали розвивати глемпінги (кемпінги підвищеної комфортності, – ред.). Першою за їхню організацію в нас взялася компанія “Білий бізон” в Городенківському районі. В них дуже великий спектр послуг, окрім традиційних сплавів. Зараз ми активно вкладаємо бюджетні кошти у розвиток інфраструктури Дністровського каньйону – створюємо альтанки, відпочинкові зони з мангалами. У планах спільно з Дністровським регіональним ландшафтним парком створення візит-центру за типом того, що ми побудували у Галичі. Оскільки йдеться про активний туризм, там буде станція прокату спорядження для водного туризму, інформаційний центр, зона відпочинку та паркінг.

– Чи плануються в області якісь масштабні інфраструктурні проекти у галузі туризму?

– Минулоріч в рамках програми транскордонного співробітництва “Польща–Білорусь–Україна” розпочалась реалізація проекту “Світ карпатських розет – заходи зі збереження унікальності культури Карпат” (проект вартістю 1,4 мільйони євро на території Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської областей України, а також Підкарпатського воєводства Республіки Польща; різьблені розети – традиційний елемент оздоблення карпатських хат, – ред.). В місті Косові маємо побудувати Центр карпатської культури. Крім традиційного приміщення із зоною відпочинку та інфоцентру, там буде зона для проведення майстер-класів, бо Косівщина багата на народні промисли. А в Долинському районі реалізуємо проект під назвою “Карпатські лісові школи”. Це буде навчально-просвітницький центр для сімейного відпочинку, який навчатиме правильно відпочивати. У світі трендом став відповідальний туризм, адже є велика проблема з пластиком та іншими відходами. Наша школа буде пропагувати екологічний напрям туризму.

– Яких масштабних туристичних подій можна чекати найближчим часом в Івано-Франківській області?

– Наш календар подій на 2019 ми оприлюднили ще у грудні, він доступний в розділі “Туризм” на офіційному сайті Івано-Франківської ОДА. Уже пройшло багато січневих подій, а в травні на гостей чекають два популярних фестивалі. В рамках четвертого Міжнародного фестивалю мистецтв “Карпатський простір” 3-5 травня будуть різні локації, а хедлайнерами концерту стануть гурти KAZKA i The Hardkiss. Крім того, наші країни-партнери презентуватимуть на цьому заході свої свої туристичні можливості, а цьогорічною темою стане екотуризм. Другий традиційний травневий фестиваль – це “Свято ковалів” у Івано-Франківську. У червні нас чекають Міжнародний форум Via Carpatia і гуцульське народне дійство “Полонинське літо”. Взагалі влітку планується багато заходів, адже майже кожне невеличка дестинація в нас має свої місцеві фестивалі.

За матеріалами https://zruchno.travel