Музей мистецтв Прикарпаття


Розташування:
майдан Шептицького, 8, м. Івано-Франківськ
Координати GPS: 48.923753 24.709067 


Із наданням місту Станіславову (сучасний Івано-Франківськ) Магдебурзького права у 1662 р., його власники - родина Потоцьких, в першу чергу, окрім фортифікаційних споруд, прагнула збудувати величний храм, який до того ж мав стати і родинною усипальницею. Спершу був споруджений дерев'яний костел Пресвятої Діви Марії, святих Андрія, Станіслава і Анни (точна дата зведення невідома). У 1669 р. А. Потоцький добився піднесення дерев'яного костелу до рангу колегіати.

Мурований костел зводився протягом 1672-1703 рр. Його архітектором вважається Франсуа Коррасіні. Над величчю храму працювало не одне покоління Потоцьких (будова святині розпочалася за правління Анджея Потоцького, його син - Станіслав привіз до храму чудотворні мощі Святого Вінцента, а другий син - Юзеф уже закінчував роботи над екстер'єром та інтер'єром костелу).

У 1721-1737 рр. у львівській майстерні баварців Томаса Гуддера і Кондрата Кученрайтера були виготовлені розкішні вівтарі (були знищені радянською владою в середині ХХ ст.).

Храм був діючий до приходу радянської влади після Другої світової війни. У 1966 р. тут був відкритий музей інституту нафти і газу, а з 1980 р. і до сьогодні в приміщенні колишнього костелу міститься Музей мистецтв Прикарпаття (до 2012 р. - Івано-Франківський обласний художній музей), де представлені зразки галицького іконопису, барокова скульптура Гуддера і Пінзеля, творчість класиків західноукраїнського малярства, а також роботи польських, австрійських, німецьких та італійських майстрів ХVIII-XX ст.

У 2013 р. за оцінкою Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» та Українського центру розвитку музейної справи в рамках восьмої всеукраїнської акції «Музейна подія року» Музей мистецтв Прикарпаття отримав перше місце у номінації «Найкраща музейна подія року-2012» за організацію та експонування виставки «Іоанн Георг Пінзель. Барокова скульптура України XVIII ст.» в Музеї Лувр (Париж, Франція) 22 листопада 2012 р. - 25 лютого 2013 р.

Філію Музею мистецтв Прикарпаття - церкву Зішестя Святого Духа в м. Рогатин 21 червня 2013 р. на засіданні 37-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у Камбоджі у складі номінації «Дерев’яні церкви Карпатського регіону в Польщі і Україні» одноголосно внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Пам'ятка архітектури національного значення.

http://artmuseum.org.ua