Цапові скелі


Фото Gory Nashi

Розташування:
Біля с. Церківна Витвицької ТГ 
Координати GPS: 48.5852  23.4555

Недалеко від урочища «Бовкоти» у буковому лісі височіють велетенські кам’яні глиби, що мають назву “Цапові скелі”. Маршрут із урочища  позначений синьо-білим, а із центру села Церківна – зелено-білим маркуванням.

Комплекс розташований у межиріччі р. Лужанки та її притоки - потоку Церков’янський, на його правому березі, на північно-західному відрозі вершини Томнатик (897.7 м), на крайньому сході Бескидів.

“Цапові скелі” мало змінені людиною і не відомі широкому загалу. Скелі є цікавими та зручними для туристів, у тому числі завдяки наявності криниці з джерельною водою поблизу, освітлених галявин неподалік, а також атракційному вигляду самих стрімчаків. Вони простягаються із заходу на схід на 850 м смугою скель та їхніх уламків 100 м завширшки. Найвищі стрімчаки сягають 21 м. 

Під час Другої світової війни скелі стали природною оборонною локацією вояків УПА, які боролися тут проти радянських військ, про що свідчить табличка на металевому хресті, встановленому на пісковиковому кургані біля підніжжя найвищої скелі. На стінці цього стрімчака наприкінці 1980-х років (за переказами місцевих людей) вирізали хрест заввишки 4,5 м, а поряд зліва - тризуб, які добре збереглися. У 2000-х скелі почали освоювати скелелази. 

Ландшафтний заказник місцевого значення.