Церква Покрови Пресвятої Богородиці у Голині


Розташування:
с. Голинь, Калуська ТГ

Уперше храм Покрови Пресвятої Богородиці у Голині згаданий у Катедратику Львівської єпархії у 1680 р. Наступна дерев’яна церква, зведена у 1719 р., проіснувала до 1763 р., в якому згоріла внаслідок пожежі. Замість неї у 1765 р. збудовано новий храм. Наступною була теперішня дерев'яна церква, споруджена у 1886 р. У 1887 р. храм отримав Благословенну грамоту від Митрополита Галицького, Архієпископа Львівського та Єпископа Кам'янецького, предстоятеля УГКЦ Сильвестра Сембратовича. На початку ХХ ст. маляри Іван Залуський та Іван Ольшевський розписали стіни у святині і намалювали іконостас.
Навесні 1915 р. урядники Австро-Угорської імперії звернулися до представників духовенства всіх конфесій із проханнями пожертвувати на потреби оборони дзвони, реквізиція відбулась у серпні-вересні 1916 р., всього із храмів Калущини було конфісковано 355 дзвонів, у т. ч. шість із голинської церкви, виготовлених у 1886 р., ймовірно, ливарнею Фельчинських.
У 1917 р. околиці села стали полем воєнних дій, місцевість навколо була всіяна окопами. Під час радянської окупації у 1960-х рр. радянська влада зачинила храм і перетворила приміщення на склад. У кінці епохи СРСР громада повернула і впорядкувала приміщення храму, богослужіння відновились у 1988 р. і тривали до 2018 р., аж поки мешканці не спорудили у селі нову церкву Покрови Пресвятої Богородиці.
Сучасний вигляд святині практично збережений від початку 1990-х рр. 
Пам'ятка архітектури місцевого значення. 
 
3D Тур