Церква Преображення Господнього (Церква Святого Миколи)


Фото Максим Рітус

Розташування:
с. Спас, Спаська ТГ

З другої половини XVII ст. у письмових джерелах у селі Спас згадуються дві дерев’яні церкви – Преображення Господнього і Святого Миколи, у XVIIІ ст. ці святині були замінені у різний час на новіші.

У верхній частині села у 1732 р. розпочалося будівництво церкви Святого Преображення Господнього. У праці Д. Блажейовського вказується, що це була дерев’яна сакральна споруда, будівництво якої тривало протягом 1732–1772 рр. Під час Першої світової війни церква була частково пошкоджена.

На карті 1783 р., де згадані обидва храми, на горі над селом позначене ще й урочище «Монастир» зі збереженими валами. За переказами, там існував монастир. Місцеві жителі використали окремі частини зруйнованої будівлі для спорудження нового храму. Будівництво Церкви перенесення мощей Святого Миколая почалося в останній чверті ХІХ ст. Храм збудований у 1886 р. (проте, у праці Д. Блажейовського знаходимо іншу дату відкриття церкви – 1836 р.) На місці ж монастиря поставили кам’яний хрест, сьогодні цю місцевість називають «Під монастир».

У 1962 р. храм Святого Преображення Господнього через аварійний стан закрили (згодом цю споруду розібрали на частини, а у 1963 р. на її місці була побудована котельня для сільської ради), а культове майно перенесли до церкви Святого Миколи. Власне тому у святині, що розташована на рівнинній території в центрі села, дві назви – Преображення Господнього і Святого Миколи.

Це тридільна, одноверха, дерев’яна споруда. Зруб поставлений на фундаменті, кладеному з каміння без розчину. У храмі збереглися оригінальні вікна. На початку 1990-х рр. стіни були шальовані вертикально дошками, дахи, баня та піддашшя покриті бляхою.

Сьогодні це діючий храм, який належить громаді УГКЦ, віряни також користуються новою церквою, зведеною у 1991-1996 рр.

Пам’ятка архітектури місцевого значення.

3D Тур