Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Нижньому Вербіжі


Розташування:
с. Нижній Вербіж Коломийського р-ну
Координати GPS: 48.49875641 25.01089096

Видатна пам'ятка дерев’яної сакральної архітектури, яка споруджена в 1756-1808 рр.

За переказами, в центрі села Нижній Вербіж, на пагорбі, в давнину був чоловічий монастир, який спалили татари. Саме на цьому місці розташовані давні храмові споруди: дзвіниця і церква, які на власні кошти збудував один з місцевих жителів Григір Семенюк. У молодості він був одним з опришків легендарного Олекси Довбуша, але одного дня вирішив покинути побратимів, прихопивши частину скарбів. Вони стали одночасно і причиною, і засобом для будівництва церкви в селі - Семенюк почав будувати храм в спокутування своїх гріхів.

П’ятикупольна хрестоподібна церква належить до визнаних шедеврів дерев`яної архітектури Гуцульщини. Перший ярус храму зовні пофарбований у темно-червоний колір з невеликими вкрапленнями білого відтінку біля вікон і бічних зрубів. Над центральним входом збереглося зображення Пресвятої Богородиці.

Огляд споруди дозволяє стверджувати, що це непересічна пам’ятка сакральної архітектури, тому що не поширена у цьому регіоні - на території Івано-Франківщини майже немає п’ятибанних церков, такі храми є більш характерними для Поділля.

У 1990-і рр. будівля зазнала реконструкції. Храм дещо втратив свій первозданний вигляд, що особливо помітно в його покритті. Старовинне гонтове покриття на даху і куполах під час реконструкції змінили на карбовану бляху. Сьогодні храм діючий і використовується громадою ПЦУ.

У 2013 р. разом з іншими дерев'яними церквами Карпатського регіону храм був включений у перелік світової спадщини ЮНЕСКО.

Віртуальне знайомство з унікальними дерев'яними храмами Карпат - пам'ятками ЮНЕСКО:

https://churches.authenticukraine.com.ua.