Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Рогатині


Розташування:
вул. Галицька, 18, м. Рогатин
Координати GPS: 49.41002274 24.60873032

Церква Різдва Пресвятої Богородиці є найстарішою сакральною спорудою Рогатинщини. Вона розташована на обведеній мурами ділянці у центрі міста, у північно-західному куті ринкової площі (тепер - площа Роксолани).  Перша письмова згадка про неї походить з локаційного акту, наданого польським королем Владиславом Ягайлом ІІ у 1419 р. Однак, деякі дослідники періодом її зведення вважають XIV ст. або, навіть, XIII ст. На давній вік церкви вказують готичні елементи в архітектурі, що характерні для наших теренів у XIV - першій половині XVІ ст.   

При храмі діяло братство, засноване у 1588 р. У першій половині XVІІ ст. завдяки братству церква була поновлена, а також частково огороджена муром з брамами з південної сторони та дерев’яним парканом під ґонтовим дашком із трьох інших сторін.

У 1827 р. внаслідок пожежі пам’ятка зазнала пошкоджень. Упродовж ХІХ ст. проводились ремонтні і реставраційні роботи, що призвели до суттєвих змін інтер’єру та екстер’єру сакральної споруди. 

ХХ століття з його двома світовими війнами стало справжнім випробування для храму. Під час Першої світової війни було спалено цінну різьбу іконостаса, а саму церкву перетворено на приміщення для полонених. У часи Другої світової війни згоріли дахи споруди, зруйновано іконостас. Після ремонтних робіт пам’ятка вкотре змінила свій вигляд.

3D Тур