Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Ворохті


Розташування:
вул. Данила Галицького, 123, с-ще Ворохта

У Ворохті є дві церкви Різдва Пресвятої Богородиці. Про старшу, зведену у 1615 р. у Яблуниці (або Вороненці) і перенесену у Ворохту у 1780 р., читайте за посиланням: 

http://iftourism.com/places/nativity-of-the-blessed-virgin-mary-church-in-vorokhta.

Після Першої світової війни Ворохта розвивається як курортна місцевість. Чисельність греко-католиків у 20-х рр. ХХ ст. збільшується, одночасно зростає і кількість рекреантів. Так з’явилась потреба у будівництві нової церковної будівлі.

Спорудження храму тривало впродовж 1929-1931 рр. (на пам'ятній таблиці на стіні церкви вказано 1924-1929 рр.) силами громади під керівництвом отця Дмитра Юґана. Його освятили 21 вересня 1931 р. і назвали церквою Різдва Пресвятої Богородиці.

Заможні ворохтянські родини виділили земельну ділянку під будівництво споруди, жертвували дерев’яні будівельні матеріали, кошти на закупівлю бляхи для покриття, запрошували відомих на той час майстрів.

У радянські часи, з 1956 р. будівля належала Московському патріархату. Після легалізації УГКЦ храм посвятив у 1990 р. єпископ Павло Василик.

Церква розташована на пагорбі, звідки відкриваються чудові краєвиди. Храм вражає досконалістю форм, гармонією та багатством інтер’єру. Це дерев’яна, хрещата, п’ятизрубна споруда (зараз стіни будівлі оббиті фальшбрусом), яку прикрашає унікальний різьблений іконостас.

Іконостас виготовлений на початку XIX ст. Василем Турчиняком – майстром із села Луг поблизу Делятина, який не вмів ні читати, ні писати, але мав величезний талант втілювати духовні цінності у своїй роботі з деревом. Перший ярус виконав сам майстер, а решта ярусів – робота його учнів Миколи Турчиняка та Василя Савчука. Окремі ікони на іконостасі написав Анатолій Меделян зі Львова. Особливої уваги заслуговує оригінальної форми кивот, пишно декорований інкрустацією та різьбленням, який виготовив Микола Девдюк з Косова.

Спочатку церква була покрита металом у два кольори у вигляді шахового рисунку. У 2006 р. храм перекрили бляхою наново.

Зараз це діючий храм, який належить громаді УГКЦ.

3D Тур