Церква Святого Дмитрія у Печеніжині


Розташування:
с-ще Печеніжин
Координати GPS: 48.51943970 24.89064217

Печеніжин - найбільший населений пункт Коломийської Гуцульщини, її неофіційна столиця.

У XIV ст. Печеніжин користувався магдебурзьким правом, мав міську ратушу, а у стародавньому замку містилася королівська адміністрація, що здійснювала нагляд за численними солеварнями і гутами. В письмових документах згадується, що 1443 року, коли Печеніжин належав галицькому каштеляну Івану Колі, він був великим поселенням і центром волості.

Перші письмові згадки про дерев’яні храми Печеніжина датуються ХVІ ст., а сучасна церква Святого Дмитрія вважається однією із найстаріших на Прикарпатті.

Побудували дерев’яну церкву у 1629 р. (про це вказує напис на дверях храму). За переказами, цю споруду в розібраному вигляді привезли з-під Києва, зібрали і покрили гонтою місцеві чумаки, які возили на продаж сіль з Карпат. У 1795 р. святиню розширили до сучасного вигляду, а у ХІХ ст. перекрили бляхою.

У церкві зберігся давній іконостас, який датується ХVІІІ ст. та Євангеліє (1670 р.). У часи Другої світової війни храм був пошкоджений і потребував реставрації. За останніх 30 років стіни та орнаменти святині тричі обновлялися. У 2008-2009 рр. церкву і дзвіницю капітально відремонтували, встановили нові надкупольні хрести, дзвони.

Біля святині утворився своєрідний «історичний заповідник», що складається з церкви (1629 р.), в якій зберігаються книги та ікони ХVІІ-ХVІІІ ст., дяківської школи - єдиної найстарішої шкільної будівлі в Галичині, пам’ятника, присвяченого скасуванню панщини (1873 р.), і старовинного кладовища.

Сьогодні храм належить громаді Православної церкви України.

Пам'ятка архітектури місцевого значення.

3D Тур