Церква Успіння Пресвятої Богородиці у Пістині


Фото https://velokosiv.if.ua

Розташування:
с. Пістинь, Косівський р-н
Координати GPS: 48.34492874 25.01667976

Церква дерев'яна, п'ятизрубна, в основі - форма хреста. Два потоки, які протікають біля храму, мають символічну для християн назву Йордан, а покровителем церкви вважають Івана Хрестителя.

З покоління у покоління місцеві мешканці передають цікаву легенду. Розповідають, що церкву планували будувати на протилежному березі ріки. Але три ночі підряд невидима сила переносила будівельні матеріали (підготовлений зруб) на інший бік - туди, де її, зрештою, і збудували. За переказами, перша передміська церква в Пістині була збудована під горою ще у 1600 р. Замість неї у 1750 р. коштом громади зведена наступна дерев’яна церква, яку у 1868 р. замінила нова, також дерев’яна.

Храм оточений залишками кам'яних стін, які були споруджені для захисту святині від татарських набігів. Біля церкви розташована дзвіниця XVIII ст., старовинний цвинтар і підвісний дерев'яний міст.

У церкві є образ святої Варвари, до якого спеціально приїжджають помолитись поляки-паломники. У 1861 р. храм реконструйовано, а у 1930-х рр. покрито бляхою. Місцеві жителі вважають, що саме в такий спосіб зберегли свою святиню від руйнування. У радянський період церкву перетворили на музей кераміки.

Після відродження незалежної України храм використовує місцева православна громада.

Пам'ятка архітектури національного значення.