Церква Успіння Пресвятої Богородиці у Верховині


Розташування:

селище Верховина

Координати GPS: 48.15605927 24.83113098

Селище Верховина (до 1962 р. – Жаб'є) славиться дивовижною природою, значною кількістю архітектурних пам`яток, неповторним гуцульським колоритом і оздоровчим кліматом.

Перша письмова згадка про поселення датується 1424 роком, коли воно з монастирем на р. Рибниця (теперішнє місто Косів) було передане литовським князем Свидригайлом у дар місцевому вельможі Владу Драгосимовичу. Існує легенда, що першим поселенцем у долині р. Чорного Черемоша був Жабка, від якого і одержало назву колишнє Жаб'є. За іншою версією, тут, у заболоченій долині річки, водилось багато жаб, звідки і пішла назва поселення.

Перший храм у Жаб’є споруджений близько 1675 р. Він мав вигляд шопки, без хреста, купола, вікон і дзвіниці. Замість вікон  були дощані віконниці, які у теплу погоду відкривали для освітлення приміщення; у похмуру погоду святиню освітлювали двома дерев’яними ліхтарями. Замість дзвіниці на центральному вході висів невеликий дзвін.

Згодом збудували другу, справжню церкву. Святиня на вівтарі мала коронований образ Богородиці Діви Марії, різьблений хрест, чотири дерев’яні образи з намальованими апостолами, дві мальовані полотняні хоругви. На бабинці висіло два дзвони.

Третя церква у Верховині розташовувалась навпроти сучасної святині, у 1944 р. під час Другої світової війни вона згоріла. У післявоєнний час віряни не мали храму, тому ходили на богослужіння до сусідніх сіл – у Криворівню та Ільці.

У 1994 р. громада побудувала нову церкву. Вона зведена у гуцульському стилі, що відображає унікальний місцевий колорит. Це прямокутна, хрестоподібна, п’ятикупольна будівля, яка розташована за фігурним дерев`яно-кам`яним парканом і різьбленими воротами.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці є однією із найбільших дерев’яних святинь в Україні.

Сьогодні це діючий храм, який належить громаді ПЦУ.