Чернелицький замок


Розташування:
с-ще Чернелиця
Координати GPS: 48.812291 25.431114

Замок запроектований невідомим архітектором на початку XVII ст., втім остаточно фортеця споруджена у середині XVIІ ст. (дата завершення будівництва 1659 р.) воєводою брацлавським М. Чарторийським як опорний пункт Речі Посполитої на її південно-східних кордонах, що мав захищати від нападу волохів, татар і турків. В часи молдавських походів Яна III Собеського замок слугував місцем зберігання провіанту і фуражу. Кілька разів тут зупинявся король.

Під час польсько-турецької війни (1672-1676) замок двічі зазнавав руйнувань: в 1672 та 1676 рр. Але невдовзі він був відбудований та разом з Раковецьким замком отримав важливе стратегічне значення під час наступної польсько-турецької війни (1683-1699). У сер. XVIІI ст. оборонна споруда перейшла у володіння волинського воєводи М. Потоцького, згодом власники почергово перманентно змінювались. Після Північної війни форетця занепала, втративши своє оборонне значення. З XIX ст. замок починає руйнуватися, у 1904 р. він був значно пошкоджений пожежею. Під час Першої світової війни фортеця зазнала нових руйнувань і потребувала негайного ремонту. У міжвоєнний період пам'ятку частково відновили, надбрамну вежу та південний корпус поруч із нею покрили ґонтовим дахом, але під час Другої світової війни він згорів.

У 1940-х рр. з будівельних матеріалів замкових будівель було споруджено приміщення для місцевого райкому партії (перед замком із західного боку). Після адміністративної реформи, коли Чернелицький район об’єднали з Городенківським, колишнє приміщення райкому переобладнали на лікарню, деякі будівлі якої були побудовані впритул до замкових стін.

У 1963 р. Рада Міністрів УРСР видала постанову № 970 про збереження замку як пам’ятки архітектури національного значення. Зараз руїни стоять пусткою.

Замок був квадратний в плані, оточений мурами та земляними насипами (фортечна територія займає 2.5 га), мав чотири гострі висунуті кути-бастіони, чотирикутну двоповерхову вежу над в’їзною брамою та стіни заввишки 6 м, завтовшки 2.5 м. У дворі розташовувся палац (від нього залишилися тільки фундаменти). До наших часів в гарному стані дійшла вказана вежа та фрагменти замкового муру. 

Пам'ятка архітектури національного значення.