Фортечна галерея "Бастіон"


Розташування:
м. Івано-Франківськ
Координати GPS:  48.552096 24.422737

У 1662 р. спорудження фортечних укріплень ініціював польський магнат і засновник міста Станиславова (стара назва міста, з 1962 р. - Івано-Франківськ) А.Потоцький. Автором проекту виступив Ф.Корассіні. Перші укріплення були дерев’яні, втім це не завадило місту витримати турецьку облогу в 1672 р., а у 1676 р. турки, підступивши під мури, фортеці не взяли, але знищили одне з передмість (район вул. Василіянок).

У 1679-1682 та 1734-1750 рр. твердиня була перебудована, дерево замінили на цеглу та камінь, по периметру вирили оборонні рови, насипали земляні вали з вісьмома бастіонами. Ці укріплення не збереглися. Після приєднання Галичини до Габсбурзької монархії у 1772 р. Станіславівська фортеця втратила своє оборонне значення. Нові господарі міста - австрійці - на початку ХІХ ст. почали активно розбирати фортечні мури, при цьому матеріали використовувалися для будівництва міста.

До нашого часу збереглася тільки частина оборонного цегляного муру на розі вул. Новгородської та Бельведерської (Фортечний провулок). Реставрація цієї частини завершена в 2012 р. У 2018 р. під час ремонтних робіт випадково було виявлено ще одну частину Станіславської фортеці - так звану Тисменицьку Браму. Зараз розробляються ідеї її консервації.

Сьогодні у вцілілій частині відреставрованої фортеці розташована одна з головних галерей Івано-Франківська - «Бастіон». Крім того, всередині розміщені сувенірні крамниці, кав’ярні і ресторан, а зовні - прогулянкова площа, яка використовується для різноманітних культурних заходів, у т.ч. проведення Міжнародного фестивалю ковальського мистецтва, який щорічно відбувається у травні.

http://www.bastion-if.com.ua