Національний природний парк «Гуцульщина»


Фото Сергій Криниця

Розташування:
вул. Дружби, 84, м. Косів
Координати GPS: 48.324154  25.003408

Національний природний парк «Гуцульщина» створений Указом Президента України від 14 травня 2002 року № 456 з метою збереження, відтворення та раціонального використання генетичних ресурсів рослинного і тваринного світу, унікальних природних комплексів та етнокультурного середовища Покутсько-Буковинських Карпат.

Рельєф території - складний і неоднорідний. Виділяють передгірну височинну область - Покутське Передкарпаття з переважаючими висотами 350-500 м н.р.м. та область Зовнішніх Карпат, де абсолютні висоти сягають 1450-1470 м н.р.м. Гірські хребти простягаються паралельними пасмами з північного заходу на південний схід. Вони здебільшого мають широкі гребені та відносно похилі схили. Між ними пролягають широкі міжгірні улоговини. 

Найвищою вершиною НПП «Гуцульщина» є гора Ґрегіт, висотою 1472 м н.р.м. Її схили вкриті кам’яними розсипами, які мають місцеву назву «ґреготи». На деяких хребтах, зокрема на Сокільському, виступають скелі висотою 20-40 м, які є популярним місцем тренувань туристів, скелелазів та альпіністів.

Територія парку помережена численними річками і потоками. Найбільші з них - Лючка, Пістинька, Рибниця, Черемош, які є правими допливами р. Прут. У гірській місцевості та при виході з гір річки утворюють перекати, плеса, водоспади, які місцеве населення називає «гуками»  через гуркіт і шум, які вони спричиняють. Водоспади і плеса є популярними зонами відпочинку. Особливим попитом любителів водних видів відпочинку та спорту користується річка Черемош, яка протікає вздовж південної межі парку. 

Мальовничий Черемош є однією з візитних карток не лише гуцульського краю, але й Українських Карпат. Ще однією перлиною Парку є озеро Лебедин, що знаходиться в однойменному урочищі на висоті 650 м н.р.м.

Через територію парку пролягають прознаковані туристичні маршрути і еколого-пізнавальні стежки: «На гору Клифу», «На Рокиту», «На гору Михалкову», «На хребет Каменистий», «На хребет Брусний», «Дубина» та ін., розвивається сільський, зелений туризм, кінний туризм, етнотуризм, велотуризм. На околицях м. Косова і с. Шешори функціонують гірськолижні траси з витягами.

Велике історико-пізнавальне значення для відвідувачів та мешканців краю мають мегалітичні сакральні об’єкти. На території Косівщини описано сім мегалітичних святилищ, вік яких понад три тисячі років. Серед них на особливу увагу заслуговують календарно-астрономічне святилище (астрономічна обсерваторія, древніша від Стоунгенджу) із центром на Лисині Космацькій, а також Терношорське святилище родючості та народження нового року  із статуєю вагітної жінки, вагою понад 100 тон і висотою понад 10 м.

У межах парку розташований популярний серед туристів об'єкт - Маєток Святого Миколая.

https://nnph.if.ua

3D Тур