Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці


Розташування:
вул. Володимира Великого, 1, м. Городенка
Координати GPS: 48.67058945 25.50706482

Костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії і монастирський комплекс театинців споруджено протягом 1745-1760 рр. на замовлення господаря міста - старости канівського Миколи Потоцького за проектом архітектора Бернарда Меретина у співпраці зі скульптором Йоганом Георгом Пінзелем. Костел прикрашало п’ять вівтарів і 33 скульптури роботи видатного митця. Скульптури-колоси головного вівтаря були найбільшими з будь-коли виконаних Пінзелем, сягали висоти понад два метри. 

В 1763 р. храмомі змінили статус з монастирського на парафіяльний. Особливістю сакральної споруди було те, що на дзвіницях замість хрестів височіли герби Потоцьких. 

У 1772 рр. після першого поділу Речі Посполитої Городенківщина в складі Галичини відійшла до Австрії. У 80-х роках XVIII ст. внаслідок релігійної реформи австрійського імператора Йосифа II монастир ліквідували. У 1866, 1905-1906 рр. костел реставрували. Під час Першої світової війни комплекс монастирських споруд зазнав руйнувань, тому у 1920-х рр. його знову відновлювали.

В часи СРСР в приміщенні монастирських споруд розміщено військову частину, потім професійно-технічне училище механізаторів. В середині храму все внутрішнє начиння було знищене. Вівтар роботи Пінзеля, майже всі вівтарні скульптури порізали на дрова. Пошкоджена статуя «Доброго Пастиря», що вціліла, зараз міститься в експозиції Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського в Коломиї. 

У 1991 р. костел передали громаді УГКЦ. Зараз - це діюча церква, яка потребує консервації і реставрації.

Пам’ятка архітектури національного значення.

3D Тур