Камінь Довбуша у Завоєлах


Фото https://nnph.if.ua

Розташування:
присілок Завоєли, с. Космач Косівського р-ну

Присілок Завоєли є одним із найвіддаленіших від центральної частини Космача, відомим осередком збереження найдавніших традицій Карпат. Він розташований на північному заході в долині річки Ставник, що є лівою притокою р. Пістиньки.

За 2 км від присілка в північно-західному напрямку на схилі (750 м н.р.м) стоїть відомий своїми дивними формами Камінь Довбуша. Тут зосереджено понад 20 кам’яних брил світло-сірого ямненського пісковика. Займають вони площу понад 2150 м кв.

Камінь Довбуша мав з давніх давен культове призначення, на що вказують як загальний характер пам'ятки, так і гігантські за розмірами зооморфні зображення, висічені з каменю. Найбільший камінь, заввишки до 8 м, зображений у вигляді змія, дракона. Завдяки величезним сколам його голова піднята високо вгору, до сонця. 

З усіх карпатських культових каменів-вівтарів дохристиянської доби цей "Драконячий камінь" несе на собі найпомітніші сліди цілеспрямованої обробки. Скелю невідомі скульптори минулих епох обробили так, щоби вийшла «драконяча голова», яка південна назустріч Сонцю. Велетенська брила-голова звужується до шиї, що переходить у восьмиметрове «тіло». А нижче розташований співрозмірний хвіст. На камені можна побачити також вторинні за значенням зооморфні зображення та петрогліфи.

https://nnph.if.ua/2011/04/04/580.