Княждвірський ботанічний заказник


Розташування:
с. Княждвір, Коломийський р-н

Ботанічний заказник загальнодержавного значення "Княждвірський" - найбільше в Україні насадження тису ягідного. В заказнику зосереджена найбільша в Україні кількість тисових дерев, які займають 70 га. Тис ягідний - рідкісне дерево, релікт третинного періоду, тривалість життя якого наближається до 4000 років. Окремі екземпляри досягають висоти 25 м. Росте дерево дуже повільно, річний приріст деревини в діаметрі не перевищує 1,5 мм. Перше цвітіння і плодоношення тиса настає через 20-30 років і відбувається у квітні-травні місяці, їстівні ягоди червоного кольору визрівають в кінці серпня. Виняткова якість деревини тиса привернула увагу прадавніх народів, які використовували її для різних виробів, найчастіше для виготовлення луків, тому що вона тверда, міцна, пружна. В одному з берлінських музеїв дотепер зберігається різьблена з деревини тиса голова фараона Аменемхета ІІІ-го з часів 1400 років до Христа.

Ще в 1914 році група вчених виступила на захист Княждвірського урочища, в якому на той час нараховувалося до 30 тисяч дерев тиса.

В 1978 р. тут був заснований природознавчий музей, експозиція якого знайомить з породами рідкісних та зникаючих тварин, птахів і рослин Карпат. На території заказника впорядковані місця відпочинку, облаштовані еколого-пізнавальні стежки.