Коломийська ратуша


Розташування:
вул. Грушевського, 1, м. Коломия

Коломия - давнє князівське місто, перша письмова згадка про яке датована 1241 роком. Раніше тут була фортеця, від якої до нашого часу нічого не залишилося. Найймовірніше, вона була зруйнована у часи монгольської навали. Замок відновили за польського панування в середині
XIV ст., розмістилася твердиня саме в районі сучасної ратуші. Це був так званий «Старий двір».

Протягом XV-XVII ст. місто зазнавало нищівних руйнувань внаслідок нападів волохів, татар і турків, але постійно відновлювалось та відбудовувалось. Не дивно, що його архітектурний вигляд має виразний австро-угорський характер забудови, коли дерев’яні споруди замінювались кам’яницями. Площа Ринок за Середньовіччя відрізнялася від знайомої нам тепер. Це був великий незабудований майдан з ратушою посередині. У 1405 р. місто отримало Магдебурзьке право, відтак, очевидно, що невдовзі була споруджена і перша ратуша.

У 1865 р. пожежа знищила давню ратушу і більшу частину будівель навколо площі. У 1871 р. тут у полум’ї чергової пожежі згоріло 27 будинків. Тому, коли у 1877 р. для погорільців розпочали спорудження будинків, нову ратушу було вирішено перенести на протилежний бік площі, на південний захід. Побудували її, вибравши для цього дуже незвичне розташування - на розі - в Україні немає жодного магістрату, щоб стояв би  впівоберта до головної площі. А на місці, де мала б стояти за традицією ратуша, звели будинки для містян.

Нова мурована споруда (заввишки 33 м) неоренесансного стилю зі шпилястим готичним дахом нагадувала класичні елементи фортифікації минулої доби.

1 листопада 1918 р. на маківці ратуші вивісили синьо-жовтий прапор - державний символ щойно проголошеної ЗУНР. Далі будівля була свідком польської і  радянської окупацій. До 1944 р. тут розміщувались магістрат і міська управа, а з 1947 р. - стоматологічна поліклініка і медичне училище. У 1990 р. ратуші повернули статус адміністративної будівлі (протягом 1990-1992 рр. кілька кімнат першого поверху займали Музей історії Коломиї, місцеве телебачення, редакційно-видавничий комітет «Енциклопедія Коломийщини»).  

Сьогодні тут засідає міська рада та виконавчий комітет міста.