Костел бернардинів у Гвіздці


Розташування:
с-ще Гвіздець Коломийського р-ну
Координати GPS: 48.58109283 25.28247070

Бернардинський монастир і костел Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії (костел Святого Антонія) - видатна пам'ятка доби розвиненого бароко.

У 1715 р. князь Міхал Пузина заснував монастир отців бернардинів і спорудив дерев’яний костел. У 1728 р. споруда зазнала нищівних руйнувань від пожежі, відтак у 1735 р. було завершено будівництво мурованого монастирського комплексу. Він включав у себе власне костел, келії для монахинь та дзвіницю біля храму.

Костел побудований з цегли, прямокутний у плані, з трансептом, перекритий системою хрестових зводів. Стіни укріплені контрфорсами з тильної частини храму. Західний фасад прикрашений двома вежами на три яруси з дахами в стилі бароко. Головний портал прикрашений подвійними колонами коринфського ордеру.

У 1759 р. між дзвіницею й костелом на високій квадратній колоні була встановлена різьблена з каменю скульптура Святого Яна з Дуклі, одного з найвизначніших монахів ордена бернардинів.

Бернардини - члени католицького чернечого ордену, який виник 1115 року в м. Клерво (Франція) і отримав свою назву від імені абата Клервонського – Святого Бернардина. В епоху Середньовіччя це був найбагатший чернечий орден католицької церкви. Гвіздецькі бернардини мали велику бібліотеку, володіли землями, будівлями, лісами.

За свою історію костел неодноразово зазнавав руйнувань і перебудовувався. Після Другої світової війни у храмі спершу розмістили будівельний склад, потім зерносховище, а у келіях - лікарню, згодом - музичну школу і бібліотеку (потім, замість бібліотеки - духовне училище).

У 1992 р. костел наново освячений і переданий римо-католицькій громаді.

Пам'ятка архітектури національного значення.

http://gvozdets.if.ua/kostel

3D Тур