Костел Благовіщення і монастир кармелітів у Більшівцях


Розташування:

с-ще Більшівці, Галицький р-н

Координати GPS: 49.18083954 24.73825073

Це одна з найвизначніших і найбільш збережених пам'яток пізньобарокової сакральної архітектури XVIII ст. у Галичині.

За переказами ніякого кляштору б не було, якби гетьман Мартин Казановський не був занадто побожним і не вірив в чудеса. В 1620 р. він відправився у похід на татар. Коли гетьман переправлявся через Дністер, хвиля винесла на нього образ Богоматері. Казановський вирішив, що це дуже добрий знак, гетьману з нечисленним загоном вдалося перемогти татар, яких було значно більше. Знайдений образ Казановський поміщає в замковій каплиці

У Більшівці вервечкою потягнулися віруючі, гетьман вирішив звести у містечку храм і віддати туди образ. Дерев'яний костел і монастир збудований у 1624 р. ченцями ордену кармелітів. Через деякий час його разом з костелом обвели мурованими цегляними стінами. Протягом XVIII ст. монастир, як і містечко, неодноразово зазнавало руйнувань від козаків, шведів, татар і турків.

У 1725 р. католицький храм відновлений вже у мурованому вигляді. Споруда була зведена з темно-червоної цегли на вапняному розчині у формі тринавної базиліки. Поряд із костелом відбудували келії кляштора (монастиря).

У 1916-1917 рр. через Більшівці проходить лінія фронту і монастир зазнає значних ушкоджень від російської і німецької артилерії. Протягом 1930-1934 рр. велась внутрішня та частково зовнішня реставрація костелу. Близько 1947 р. храм закрили, у приміщенні радянська влада влаштувала зерносховище, потім - пункт прийому скла.

Чудодійний образ Більшівцівської Божої Матері наприкінці Другої світової війни кармеліти вивезли до  Польщі, вона зберігається у костелі Святої Катерини у Гданську, натомість у Більшівцях зараз знаходиться її копія.

У 1990 р. храм повернули католикам. З 2002 р. розпочато реставрацію пам'ятки, яка наразі перебуває під опікою ченців-францисканців із Польщі. На території монастиря коштом Сейму Польської Республіки заплановано спорудження Молодіжного центру миру та єднання.