Костел Народження Пресвятої Діви Марії


Розташування:
вул. Антоновича, 7, м. Долина

У 1426 р. у передмісті Долини зведений перший дерев`яний костел. Ю. Костовецька в своїй книжці «З минулого Долини» пише, що «костелик» «Святої Анни» був збудований правдоподібно на місці, на якому сьогодні (йде мова про 1937 р.) стоїть початкова школа (тепер школа №1). Про це свідчить той факт, що при будівництві школи натрапили на цвинтар, а відомо, що давні цвинтарі знаходились завжди за огорожею території костелу.

8 липня 1469 р. король Казимир IV підписав фундаційний акт парафії після знищення костелу татарами. У 1594 р. храм знову спалили татари. У 70-х роках XVII ст. він був відбудований. Протокол візитації (перевірки) за 1673 рік зафіксував напівзруйнований вигляд костелу. В 1775 р. проводилась повторна візитація, яка встановила, що стан будівлі не покращився. Була видана спеціальна інструкція з вимогою ремонту костелу. Під час візитації за 1825 рік зафіксовано подальше погіршення приміщення культової споруди. Оскільки ремонтувати старий костел, очевидно, не було сенсу, вирішили будувати нову святиню, для цього обрали місце в іншій частині міста.

Будівництво сучасної мурованої культової споруди припадає на 1830–1839 рр. Внаслідок того, що фундамент святині закладався з річкового каменю, невдовзі обвалилося муроване склепіння храму, у 1886 р. довелось зняти з костельної вежі дзвони (їх перенесли в окрему дзвіницю), оскільки у мурах вежі з'явилися великі тріщини. У 1889 р. виконано ремонтно-рестравраційні роботи, укріплено і добудовано головну вежу, збільшено вікна та встановлено годинник.

Костел успішно пережив події Першої світої війни, у 1920-1930-і рр. з приходом полької влади святиню відрестарували, поновили розписи стін. За радянських часів у 1944 р. храм закрили – спершу його використовували як склад для зерна, а з 1948 р. передали школі для спортзалу. У 1990 р. культову споруду повернули громаді. У часи незалежної України костел було відремонтовано.

Зараз це діючий храм, який належить римо-католикам. Богослужіння в святині здійснюються польською мовою.

Пам'ятка архітектури місцевого значення.

3D Тур