Одаївський карстовий печерний комплекс


Розташування:
на схід від с. Одаїв 

Одаївський карстовий печерний комплекс вирізняються спелеологічними, історичними, біологічними, геологічними цінностями. Кожна з печер захоплива своїми формами, археологічними знахідками, хіроптерологією, кристалографією, мінералогією, карстологією, спелеологією тощо.

Більшість печер сформувалася шляхом вимивання та вивітрювання у тектонічному розломі, що утворився при розколі прибережного плато. Кадастр Одаївського печерного комплексу налічує 17 печер; більшість з них мають вертикальні ходи і вимагають навиків володіння технікою і тактикою спелеологічних походів.

Комплекс також має цінність, як археологічна пам’ятка. Тут знайдене поселення, яке з перервами існувало 31 тисячу років - від часів палеоліту до фракійсько-кельтської доби.

Вчені припускають, що тут також могло бути ритуальне язичницьке капище, де прадавні люди проводили свої ритуали. Про духовність цього місця говорить і печера Грот Монаха - штучно-вирубана орієнтовно у XVII-XVIII ст. кімната з вівтарем, скельна каплиця-церква, де, за переказами й легендами, у різні часи жили монахи-відлюдники. 

У різні пори року в печерах можна зустріти кажанів - представників родини рукокрилих, або лиликових.