Павлівський камінь


Розташування:
біля с. Князівське

Павлівський камінь - це група мальовничих скель, розташована серед буково-ялицевого лісу в урочищі Погар на південний захід від села Князівське на висоті 630 м.н.р.м. Утворена пісковиками, які мають форму вузької гряди заввишки 30 м. З вершини скель відкривається мальовнича панорама довколишніх гір.

За однією з легенд, назва каменю походить від імені опришка Івана Павлівського, який врятував своїх побратимів від польських шляхтичів. На неприступній скелі він цілу ніч грав на скрипці, і це дало змогу решті сміливцям спуститися і втекти з протилежного боку каменю. Ціною власного життя він врятував своїх побратимів на чолі з Олексою Довбушем.

За іншою версією, з цього місця розпочалося запровадження християнства серед жителів Карпат, в язичницькі часи тут переховувався проповідник Павло, який охрестив багато місцевих жителів.  На думку істориків, в давнину цей камінь слугував своєрідним капищем ранніх християн. Про це свідчить чашове заглиблення для жертовного вогню на вершині каменю та ряд ліній обабіч скелі.

З-під Павлівського каменя тече велике джерело. Об’єкт розташований у трикутнику лісового масиву, приблизно на однаковій відстані від трьох населених пунктів - сіл Князівське, Підлісся і Дуба.

Про його унікальність свідчить той факт, що чеські будівельники змінили напрямок при будівництві магістрального газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород, щоб зберегти дивовижну скелю.