Пнівський замок


Розташування:
біля м. Надвірна
Координати GPS: 48.62266922 24.55486870

Посеред рівнини довкола м. Надвірна здіймається невисокий гірський масив Страгора. Саме тут височіють руїни старого замку, зведеного феодалами Куропатвами.

Значна частина Покуття належала феодальному роду угорського походження Куропатвів. Саме вони для зміцнення своєї влади спорудили замок у кін. XV-XVI ст. Здебільшого, будували його підневільні селяни з села Пнів (звідси і його назва - Пнівський).

Цікаво, що ця твердиня сприяла виникненню сучасної Надвірни: з розширенням двору місця всім не вистачало, тож селяни й ремісники селилися поруч, біля підніжжя гори. Створена тут митниця (а замок стоїть на давньому торговому шляху) давала чималі прибутки, тож зовсім скоро поселення значно розрослося.

Пнівський замок - це гігантський неправильний п’ятикутник з вежами по кутах і товщиною стін до 1.8 м. Замок будували з великих тесаних брил гірського сірого каменю; здебільшого на внутрішніх боках стін використовували також червону цеглу. По кутах фортеці були розміщені п'ять сторожових веж з бійницями: в'їзна і чотири кутові (східна - кругла, північна і південна - шестигранні, західна - напівкругла). В'їзд у замок здійснювали через підйомний міст, перекинутий через штучно викопаний рів, який наповнювався водою.

У XVIII ст. рід Куропатвів згас, їм наслідували Цетнери, а з 1800 року Пнів купила родина Телефузів. На той час замок втратив оборонне значення, його почали розбирати на будівельні матеріали. 

Незважаючи на руйнування і час, замок частково зберігся. Віднедавна на об’єкті проводять консерваційно-реставраційні роботи.

Пам'ятка архітектури національного значення.