Історико-краєзнавчий музей "Гуцульщина"


Розташування:
вул. І. Франка, 5, с-ще Верховина
Координати GPS: 48.14787 24.828192

Ідейним натхненником відкриття музею став місцевий війт, депутат польського сейму, етнограф-фольклорист та письменник Петро Шекерик-Доників. За його задумом, музей мав стати базою для наукових досліджень Гуцульщини та Східних Карпат загалом.

Відкриття  закладу відбулося у 1938 р.  Будівля налічувала вісім кімнат: кухня, ванна, пральня, двокімнатна метеорологічна вежа, кімната для науковців, декілька виставкових залів, а також лекційно-театральний зал зі сценою.

За часів радянської влади в будинку-музеї перебували прикордонні служби. Після війни будинок було підпалено, а згодом взагалі розібрано. Через деякий час музей було відновлено. Урочисте відкриття першої експозиції відбулось 31 грудня 2004 року.

9 лютого 2007 року музей став філіалом обласного краєзнавчого музею. На сьогодні відкрито п'ять виставкових залів. Зараз це двоповерхова дерев`яна будівля, яка знайомить відвідувачів з природою, історією, культурою, побутом і мистецтвом Гуцульщини, а також з діяльністю гуцульських товариств та інших культурологічних організацій.

http://verkhovyna.life/museum.
https://www.ifkm.if.ua/gutsul.html.