Церква Святого Архангела Михаїла (Церква Святого Миколая) у Чесниках


Фото Андрій Бондаренко

Розташування:
с. Чесники, Рогатинська ТГ 
Координати GPS: 49.39222336 24.72583389

Церква Святого Архангела Михаїла (зустрічаються ще назви - Церква Святого Миколая, Церква Вознесіння Господнього) належить до типу невеликих храмів оборонного характеру, що збереглися на території Галичини.

Найвідомішими з них є церква Різдва Богородиці в с. Розсохи XV-XVI ст. поблизу Старого Самбора та церква Святого Онуфрія в с. Посада Риботицька XV ст. біля Перемишля (тепер територія Польщі). Ці храми характерні своїми невеликими розмірами, товстими кам’яними стінами з невеликими вікнами, більш схожими на бійниці, та, як правило, контрфорсами, що укріплюють стіни.

Деякі джерела твердять, що церква є ще старшою - називається ХІІ-ХІІІ ст., не виключено, що християнський храм Вознесіння був побудований, як часто бувало в ті часи, на фундаменті прадавнього язичницького святилища.

Церква збудована з попелястого вапняку, тридільна, з прямокутними навою і бабинцем та п'ятистінним гранчастим вівтарем. Перекрита трьома куполами без барабанів. Нава завершена квадратним при основі гонтовим шатром з двома заломами, вівтар з бабинцем покриті скатним гонтовим дахом. На західному і південному фасадах влаштовані двері з невеликими вікнами над ними.

Інтер'єр вирізнявся чотириярусним різьбленим позолоченим іконостасом з декоративним живописом XVIII ст., зараз він дуже знищений.

Характерна особливість церкви - це її контрфорси, ними вона виділяється з-поміж інших мурованих кам'яних храмів. Усі контрфорси зведені у ХІХ ст. Характер кладки свідчить про його давнину, крутизна склепіння має риси готичної форми. Навколишній мур також указує, що церква була оборонною твердинею.

Навколо церкви в давнину був невеликий цвинтар, про що свідчать кам’яні хрести ХVІІ-ХVІІІ ст.

У 2007 р. провели реставраційні роботи - прогнилий дах замінили ондуліном, що імітує гонту, стіни поштукатурили і побілили, контрфорси - почистили.

Пам'ятка архітектури національного значення.

3D Тур