Водоспад "Пробій"


Фото https://karpaty.love

Розташування:
м. Яремче
Координати GPS: 48.4392331, 24.53973510000003

У межах каньйоноподібної ділянки долині ріки Прут спостерігається каскад порогів, що завершується водоспадом висотою 5 м (за іншимии даними - 8 м). «Пробій» вважається одним із найповноводніших водоспадів в Українських Карпатах. Вода у ньому падає під кутом нахилу майже 45 градусів, захоплює не стільки його висота, скільки неймовірна потужність і сила. Це місце - одна з найчастіше відвідуваних у Карпатах природніх пам'яток.

Нижче за течією розташована велика і глибока западина, тут течія значно спокійніша.

Просто над водоспадом є високий міст заввишки 20 м, з якого зручно милуватись бурхливим сильним потоком. Поблизу розташовані стрімкі скелі, які називають "Скелями Довбуша" (заввишки до 20 м) і так звані Готичні складки. На правому березі р. Прут, у скелястому урвищі спостерігаються шаруваті породи верхньої крейди (абсолютний вік 60-75 млн років), які зім’яті у красиві складки готичної форми. Вони утворилися внаслідок бокового тиску і горизонтального пересування порід на північний схід у процесі формування Карпатської складчастої системи.

За однією із версій, колись висота водограю сягала 25 м заввишки. Однак, для зручності сплаву дерев’яних колод вниз по річці, «Пробій» підірвали і таким чином зменшили висоту.