"Карпатський трамвай"


Розташування:
с-ще Вигода
Координати GPS: 48.93343 23.91077

"Карпатський трамвай" - унікальний туристичний маршрут вузькоколійкою в Карпатах на Івано-Франківщині. Це найдавніша з діючих вузькоколійок в Україні, яка проходить мальовничими долинами річок Мізунька і Свіча.

Вигодська вузькоколійна залізниця - мережа гірських вузькоколійних залізниць в Українських Карпатах поблизу селища Вигода. Побудована австрійським підприємцем бароном Леопольдом Поппер фон Подгарі у XIX столітті для вивезення деревини з гір.

Сьогодні збереженою залишилась тільки Мізунська лінія, маршрутом якої користуються туристи. Паровоз і кілька вагончиків курсують вузькою залізницею від Вигоди до Горганів, перевозячи на роботу лісорубів. А поміж тим колією користуються й туристи. Саме з метою залучення цієї вузькоколійки для перевезення туристів і було розроблено програму "Карпатський трамвай", започатковану в 2003 р. під час підготовки та проведення Міжнародного бойківського фестивалю.

З 2004 року Карпатський трамвай - екскурсійний маршрут, що пролягає через мальовничу місцевість Карпатських гір. Маршрут вузькоколійки проходить від селища Вигода до с. Сенечів долиною річки Мізунки, далі перетинає старий міст через річку Свіча. Вздовж маршруту вузькоколійки розташовані гідрологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення болото "Ширковець", джерело мінеральної води "Горянка" ("Нафтуся"), гірське джерело "Дзюркач", Мізуньські водоспади, капличка у Солотвинському лісництві на місці перших соляних родовищ початку ХІ століття, старі виробничі приміщення та лісничівки (зупинка Миндунок) та ін.

Мандрівка залізницею може бути поєднана із кількаденними пішими походами до вершин Менчул (1450 м), Яйко-Ілемське (1679 м), шляхами національно-визвольних змагань до Вишківського перевалу (930 м) та гори Лисої - місця колишнього язичницького святилища, вершин гір Магура, Щавна, а також до лісництва "Соболь".

У 2016 р. маршрут "Карпатського трамваю" органічно доповнив музей Центр спадщини Вигодської вузькоколійки

 

kartram.com.ua