Андрій Тимків
Андрій Тимків

Варто відвідати:

Село Витвиця

Водоспад «Гуркало Лужанське» (с. Станківці)

Церква Святої Параскеви (с. Церківна)

«Цапові скелі» (біля с. Церківна)

Ландшафтний заказник місцевого значення «Бовкоти» (біля с. Станківці)

Скелі «Карпатська кам'яна стіна» (біля с. Станківці)

Церква Богоявлення Господнього (с. Слобода-Болехівська)

 

В Українських Карпатах досить багато скельних комплексів, левова частина з них названа на честь ватажка опришків Олекси Довбуша. На Бойківщині, розташовані, мабуть, найвідоміші та найвеличніші зі всіх кам’яних утворень – Скелі Довбуша поблизу Бубнища Болехівської територіальної громади. Комплекс дивує неповторними формами височезних скель, гігантських каменів, які нагадують химерні образи дивовижних істот. Багато туристів щорічно навідується сюди, навіть незважаючи на не дуже добру автомобільну дорогу з боку Тисова. Це туристичне місце давно відоме в Україні, на відміну від іншого природного дива, схованого у лісах сусідньої Витвицької територіальної громади. Наша мандрівна експедиція сьогодні прямує саме туди. Відносно недалеко від бубниських скель, на відстані кількох кілометрів на південь, розташована група інших кам’яних велетів, про які мало хто знає. На цьому маршруті кожен відчує себе дослідником та відкриє щось нове.

Для початку нам потрібно доїхати до села Витвиця з Івано-Франківська, цю відстань на авто можна подолати за дві години. Є можливість доїхати і потягом, спершу добираємось до станції «Тяпче», а звіди у будні кожної години їде автобус на Витвицю.

Праворуч перед селом за річкою Лужанка видніються Витвицькі скелі. Ці скелі височіють над всім населеним пунктом, звідки видно практично всю долину річки Лужанка.

Наша подорож розпочинається саме тут, адже Витвиця відіграє роль своєрідних воріт у Бескиди, далі тільки гори та гармонія...

Витвиця територія бойківських традицій, тут досі можна зустріти багато давніх бойківських осель. У місцевому будинку культури розміщена музейна кімната, присвячена вшануванню пам’яті Зеновія Красівського українського патріота-дисидента, письменника, поета, автора самвидаву, секретаря Української Гельсінської групи. Будинок культури був побудований в першій половині ХХ століття.

Ще радимо відвідати оселю Бартків, де можна зустріти експозицію макетів тварин, які мешкають на території села, та збережено багато старовинних цінних речей. Тут вам розкажуть про різноманітні урочища, в тому числі соляні криниці у «Заріці». Наступна зупинка нашої експедиції – село  Станківці.

24-07-2023

На початку села Станківці, в долішній його частині, на р. Лужанка (ліва притока р. Свічі) розташований невеличкий водоспад «Гуркало Лужанське».  До нього ведуть облаштовані сходи.

Перед нами розкривається водний потік із перепадом заввишки півтора метри, власне тому не всі його водоспадом і називають, а швидше порогами. Нам пощастило – водоспад був повноводним. Дехто говорить, що вода тут цілюща, яка лікує хвороби кісток та шкіри. Щоб насолодитися повною його красою, тут є оглядовий майданчик, звідки відкривається вид на маленький каньйон.

Ми рухаємось далі, проїжджаємо кілька сотень метрів та звертаємо праворуч через місток. Їдемо прямо і потрапляємо до Церківної між селами межа тільки умовна.

У Церківній яскраво зберігся бойківський стиль будови осель, зустрічаються ще хати, вкриті дранкою. У селі збережена давня церква Святої Параскеви, зведена ще у 1807 р.

Із появою у 2002 р. нового мурованого храму стару сакральну споруду вже не використовують.

У самому кінці села Церківна розпочинається маршрут на «Цапові скелі». Комплекс розташований у межиріччі р. Лужанки та її притоки – потоку Церков’янський, на його правому березі, на північно-західному відрозі вершини Томнатик (897,7 м), на крайньому сході Бескидів.

Це територія ландшафтного заказника місцевого значення «Цапове», який належить Болехівському лісгоспу. Дорога до скель перекрита для автомобілів шлагбаумом, відтак йдемо пішки. Піднімаємося на гору Томнатик, де нас відразу зустрічають кілька мегалітів. Це дивовижне місце, яке можна досліджувати днями, а, можливо, й тижнями

Структура скельних блоків доволі часто має явні сліди обробки та певну спрямованість за сторонами світу. У науковців наразі до цих скель, як то кажуть, «руки не дійшли».

Від інформаційних стендів піша стежина веде до цікавого скелястого ландшафту. Уже перші побачені моноліти наштовхують на думку, що це не лише суто природне творіння та видовище, і точно щось більше, ніж інформація про походження скель, що викладена у згаданих інформаційних стендах.

Місцеві жителі не давали назви окремим валунам, та тут є декілька цікавих.

Наприклад, «Сонячна брама», вона формується з двох валунів, один з яких у своїй нижній частині створює півкільце, спираючись на інший валун, що стоїть окремо, і створює таке собі вікно, в якому, якщо стати рівно навпроти, з’являться перші промені сонця на сході й останні промені на заході в певні дні року.

Практично поруч із кам’яною аркою розташована споруда з кількох кам’яних плит дольменного типу. Цю споруду можна назвати камерою (дольменом), бо її бічні частини (стіни) викладено з кількох кам’яних монолітів, а зверху поставлено (накрито) багатотонну кам’яну плиту. Усередині камери, по центру між кам’яних стін, особливо виділяється зооморфна кам’яна скульптура у формі великої риби, а праворуч від неї, на правому моноліті-стелі, вигравірувано овальну статую з лініями у вигляді якоїсь сітки.

Пройшовши далі, зустрічаємо на вершинах скель кілька петрогліфів та загадкові печери, тут у 1940-х рр. переховувались упівці. Йдемо на вершину найвищої скелі та знаходимо так звану ритуальну чашу.

Внизу розташована символічна могила УПА та вибитий наприкінці 1980-х рр. (за переказами місцевих людей) хрест на скелях заввишки 4,5 м, а поряд зліва тризуб.

Щорічно на цьому місці відбувається панахида за полеглих героїв. У січні 1945 р. тут відбувся двогодинний бій українських повстанців сотні «Хорти» (очолював Казимир Яворський («Бей») з загонами НКВС. Сотня втратила 18 стрільців, 6 було поранено, зокрема сотенного «Бея» (у ногу). Енкаведисти втратили 221 убитими (за іншими даними біля 300), 47 бійців було поранено. Це була одна із найбільших битв повстанців в Українських Карпатах.

Місцевий скельний комплекс розкинувся на кількох гектарах, його однозначно потрібно досліджувати…

Ми ж рухаємось далі, спускаємось донизу, повертаємося до церкви в селі Церківна та звертаємо праворуч, через 3 кілометри  мандрів бачимо ліворуч табличку з назвою урочище «Бовкоти».

24-07-2023

Це без сумніву унікальне місце, куди приїжджають туристи звідусіль. Бовкоти або ж Бовкути – це доволі мальовниче місце, яке простягається на кілька сотень метрів. Посередині протікає маленька річка Лужанка зі своїми порогами, на берегах розрослися букові ліси. Особливо гарна ця місцина виглядає восени. Найвищі скелі тут сягають 6 метрів, річка наче проходить лабіринти.

Однозначно в давнину тут мешкали люди, які вочевидь наділяли місце надприродними властивостями, можливо, тут будо якесь прадавнє святилище… Місцеві скелі мають різну чудернацьку форму, а сама річка тут нагадує величезну змію, тож тут теж є свої таємниці. Живописні вершини передгір’я Карпат із відкритими просторами забезпечують дальність видимості та багатоплановість огляду навколишніх панорам.

Останнім часом цю місцину упорядкували, прибрали сміття, відновили лісову криничку та навіть огородити мурашник. За кількасот метрів звідси зробити альтанки зі столиками. До повномасштабного вторгнення росії у Бовкотах проводили наметовий табір «Карпатія». Єдина проблема, що гості цього місця не прибирають за собою, мовляв «ріка забере»…

Далі є ще одне рекреаційне містечко на березі річки під назвою «Байки бойка». Неподалік встановили велосипедну зупинку на перетині двох велосипедних туристичних маршрутів та інформаційні стенди в рамках проєкту «Жива історія нескорених». Згодом оригінальне відпочинкове містечко планують розширити. Проте зараз воно трохи понищено вандалами.

За бажання можна відвідати скелі «Карпатська кам'яна стіна», туди веде лісова стежина протяжністю близько 1 км. Скелі простягаються суцільною смугою із заходу на схід на 850 м. Найвищі стрімчаки сягають 21 м. Під час Другої світової війни скелі стали природною оборонною локацією вояків УПА, які боролися тут проти радянських військ. Біля самої скельної стіни знаходиться колишній бункер, де 7 вересня 1948 р. героїчно загинули вояки ОУН-УПА та їх крайовий провідник Василь Гошовський («Дорошенко»). Місцеві жителі розказують, що тут точилися жорстокі бої, під час яких бункер було знищено.

Далі ми прямуємо у село Слобода Болехівська. Головною цікавинкою для туристів тут є церква Богоявлення Господнього.  Це одна із найстаріших культових споруд Бойківщини, як свідчать джерела збудована вона була ще у 1700 р.  майстрами з села Цінева. Це дерев’яна, хрестоподібна святиня, яка спочатку мала ґонтовий дах, пізніше дахи і піддашшя покрили оцинкованою бляхою. Після проведення ремонтних робіт зовнішній та внутрішній вигляд храму частково змінився. Востаннє ремонт будівлі відбувався у 1996 р.

У 2011 р. громада збудувала поруч новий дерев'яний храм.

Тут наша подорож завершується, проте маршрут звідси можна продовжити, наприклад до сусіднього села Липа та гори Яворина. Там, починаючи з 1988 р., в першу неділю після свята верховних апостолів Петра і Павла з найрізноманітніших куточків України і навіть світу в урочище Розтока (ліворуч перед селом Липа) з'їжджаються на фестиваль «Яворина» люди для того, щоб відчути на собі подих історії, усвідомити, в яких умовах перебували борці за Українську державу, віддати шану героям, полеглим за волю України. Як відомо, 15 жовтня 1944 р. поблизу гори Яворина, в урочищі Глибокому, у нерівному бою з енкаведистами загинув весь штаб старшинської школи УПА «Олені». Неподалік від місця трагедії дещо пізніше, 31 жовтня 1946 р., загинув крайовий провідник ОУН Карпатського краю Ярослав Мельник «Роберт». У селі Липа громада спорудила йому пам’ятний монумент.

А ще тут розташована єдина на східній Бойківщині церква, покрита ґонтовим дахом.

Та це вже інші історії, про які треба розповідати окремо...

Тож ласкаво просимо у Бойківські Карпати. Досліджуйте Бойківщину, бо вона того варта.

Фото: Андрій Тимків, Viar Tour, Yuriy Chepil, Анатолій Глеб, familyk2.com, Ярослав Данило, Gorynashi, Dmytro Malyshev.

 

Андрій Тимків. «Бойківські Карпати: експедиція».

Всі права застережено. Повне або часткове використання матеріалів дозволяється тільки за умови активного, прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на конкретний матеріал та згадки першоджерела не нижче другого абзацу тексту.

 

24-07-2023