"Таїна народних промислів"


Осягніть таїну гуцульських традицій - візьміть участь у старовинних обрядах або приміряйте весільне вбрання Князя та Княгині. Пізнайте давню мудрість - навчіться розписувати писанки, грати на музичних інструментах, ліпити сирні коники і навіть ткати гобелен, як колишні ткалі. Та найголовніше, що в гості до майстрів із вітерцем вас доставлять гарячі, мов вогонь, коні під веселий акомпанемент срібних дзвіночків.

Приїзд до м. Івано-Франківська або м. Коломиї. Трансфер до с. Космач.

День 1.

Екскурсія унікальним селом Космач. Огляд 32-х присілків. Розповіді про місце загибелі опришка Олекси Довбуша, кохання Довбуша до Ксенії Дзвінкової. 

Переїзд на возі, запряженому кіньми, прикрашеними дзвіночками та яскравими кутасами.

Знайомство з писанкарством у майстрині писанкового розпису пані Ганни. Частування в садибі майстрині (настоянка з сиром, бульйон, банош, чай трав’яний). На гостей чекає розповідь про історію розпису на яйці (символіка білка, жовтка), символіку (божественні символи, родове дерево, чаша достатку, продовження роду, доля, здоров'я). Огляд виставки писанок. Майстер-клас з писанкарства. Розписана власноруч писанка стане чудовим сувеніром на пам’ять для вас.

Для учасників туру буде можливість зробити фотосесію в космацькому автентичному одязі: гуцула, гуцулки, Князя, Княгині.

Переїзд на возі до майстрині сирних коників пані Олени. Знайомство з сирною пластикою. Частування в садибі майстрині (вино з сиром, грибна юшка, пампухи, чай трав’яний). Розповідь про зародження традиції ліплення сирних коників. Виставка виробів з сиру (коники, гуцули, віз, коровай, калачі). Майстер-клас з виготовлення сирних коників, оленів, гуцула з бербеницями для зберігання бринзи. Виготовлений вами сирний виріб забираєте собі на пам’ять.

Відвідування хати-стаї, де можна познайомитися з полонинним побутом, дізнатися про полонинські забобони, різновиди приготування сирів за старим рецептом. Придбання сирів (будз, вурда, бринза).

Переїзд на возі до майстра з виготовлення гуцульських музичних інструментів пана Богдана. Ви почуєте розповіді майстра про технології роботи з деревом, догляд за музичними інструментами. Отримаєте майстер-клас гри на гуцульських інструментах (трембіта, дудки, флояра, скрипка).

Поселення у гостинній садибі.

День 2.

Відвідування Інституту прикладного та декоративного мистецтва в м. Косові. Екскурсійне знайомство з інститутом, відділом ткацтва. Майстер-клас з ткацтва. Виставка-продаж етнічних робіт.

Знайомство з Косівським музеєм народного мистецтва та побуту Гуцульщини, де зібрано спадщину декількох поколінь відомих майстрів народної творчості Гуцульщини, кращі дипломні роботи студентів, деякі з них можна придбати в музеї.

Відвідування виставки робіт різьбяра Миколи Стринадюка «Тіні забутих орнаментів». Тут ви побачите інкрустовані дерев’яні тарілки, комоди, хрести шкаралупами з писанок, тематичні різьблені тарілки: тарілка з півниками нагадує казку про Кота Котофейовича та червонобородого півня, інша тарілки нагадує медові пряники, які пахнуть дитинством. А поруч тарілка - єгипетський лабіринт, і білі коні, що мчать за обрій життя. На більшості робіт зображені трикутники, і хоча це символи статку, зерна, також його можна трактувати як зуби казкового дракона. На іншій тарілці Король-олень охороняє дерево життя. Тут також можна побачити панно із восьмикутником у центрі, який з’єднує в орнамент старослов’янські хрести із деревом життя.

Є на виставці картина вишита по дереву з елементами гуцульського одягу, писанки,  дерев’яні ікони в стилі карпатського примітивізму, дерев’яні кахлі з гуцульськими орнаментами (образ святих, півники, квіти, музики), дерев’яні хрести, автентичні хрести-свароги та безконечники, магічний безконечник хрестів-оберегів - усе це хрещаті символи Всесвіту.

Далі відвідаємо Косівський мистецький комбінат, завод гуцульської кераміки. Огляд виробництва, виставки-продажу гуцульської кераміки (тарілки, глечики, чайники, плитка, свічники, чаші, глиняні горщики, вази та інший прикладний посуд).

Екскурсія на форельному господарстві.

Майстер-клас з ліжникарства в домашніх умовах. Виставка-продаж виробів із овечої вовни на продаж (шкарпетки, рукавиці, камізельки, ліжники, гобелени, килими). Місцеві ліжники – екологічно чисті вироби. Ліжник містить в собі особливу сильну карпатську енергетику. В його орнаменті часто трапляються давні солярні магічні знаки, важливі обереги для людини.

 

День 3.

Переїзд у присілки Ставник  і Завоєли села Космач.

Мандруючи дорогою ви почуєте цікаві історії прозиванок сіл Галицької Гуцульщини. У XVIII ст. буковинські гуцули прозивали галицьких «сусами», а галицькі буковинських – «баранами», тому що вони і їхні священики носили бороди. Досить несподіваними є прозиванки сіл на Верховинщині. Так, село Голови називали «сідлайпес», бо в них були худі коні, мешканців с. Довгополе – «сугаки», тобто високі люди. На жителів Криворівні говорили «калаї», тобто бідняки, на сільчан с. Жаб’є (Верховина) – «жєбаки», «бичколупи», на мешканців с. Бистрець – «скалінники», бо там скеляста місцевість.

Відвідування культових каменів на присілку Завоєли. Ви почуєте історії про культове призначення Каменя Довбуша та міфологічні уявлення про змія у народів світу, таємничі петрогліфи (х-подібні хрести, хвилясті композиції, зерна, біноклі прямокутники, решітки, букви М, Т, Ю).

Завершення туру. Трансфер.